Türkiye’de Cinsiyete Göre Maaş Farkı Ne Kadar?

0
110

2018 yılında toplanan verilere göre Türkiye’de cinsiyete göre maaş farkı ne kadar? Erkekler ve kadınlar ortalama ne kadar maaş alıyor ve iş gücüne katılımda erkek ve kadının payı nedir?
Bununla ilgili istatistikleri sizin için derledik.
Haberimizin devamında bütün bu sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Resim: Getty Images

2018 yılı için ortalama kazanç brüt olarak 49.001 TL olmuştur, bu verilere cinsiyet nezdinde bakıldığında ise erkekler için ortalama brüt kazanç 50.297 TL iken kadınlar için ortalama brüt kazanç 46.208 TL olarak tahmin edilmiştir.

Veri: TÜİK, GRafik: DrDataStats

Bu veriler her ne kadar tahmin olarak yayınlansa da TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) bu verileri birçok kişiden topladığı için gerçeğe yakın sonuçlar elde edebilmektedir. Bu veriler de toplam 16.647 iş yerinden toplandığı için oldukça güvenilirdir diyebiliriz.

Buradaki verilere göre erkekler kadınlardan 2018 yılı içerisinde brüt olarak ortalama 4.089 TL daha fazla kazanmıştır.
Bu istatistiğe de göre erkekler kadınlara göre %8.8 daha fazla kazanmaktadır. (Bu oran elde edilirken cinsiyetlerin işgücündeki katılım oranları gözardı edilmiştir.)

Veri: TÜİK, Grafik: DrDataStats

Aynı şekilde maaşların ortalamaya olan etkilerini de göz önüne alınırsak bu çalışmada değerlendirilen kişilerin (sanayi, inşaat ve hizmet sektörlerinde çalışan kişiler) %31,69’u kadın, %68,31’i erkektir.
Bu kişilerin aldıkları maaşları istatistiğe ağırlık olarak eklersek 2018 yılında Türkiye’de alınan maaşların %70.1’i erkeklerin %68.31’i tarafından, %29.9’u kadınların %31.69’u tarafından kazanılmaktadır sonucuna varabiliriz.

Kaynak: TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)
İlgili araştırma için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.
http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=30580

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here