Türkiye’de en çok ve en az kazananlar hangi sektörlerde çalışıyor? (2018)

0
75

2018 yılında Türkiye İstatistik Kurumu’nun topladığı verilere göre Türkiye’de en çok ve en az kazananlar hangi sektörlerde çalışıyor?
Sektörlerin 2018 yılında senelik ortalama kazancı ne kadar?
İnsanlar çalıştıkları ekonomik faaliyet kolu ve meslek grubuna göre ne kadar gelir elde ediyor?
Bugünkü haberimizde sizin için bunları derledik.

2018 yılında 16 binden fazla iş yerinden toplanan bilgiler sonucunda bu verileri ekonomik faaliyet kolu olarak incelediğimizde en yüksek ortalama brüt kazanç 100 bin 467 TL ile Bilgi ve İletişim sektörünün oldu, Bilgi ve İletişim sektörünü ise hemen arkasından 95 bin 314 TL ile Finans ve Sigorta Faaliyetleri takip etti.

Diğer bir yandan ise ortalama brüt kazancı en düşük olan 2 sektör sırasıyla 35 bin 172 TL ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri ve 38 bin 80 TL ile İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri oldu.

Aşağıda sizin için hazırladığımız grafikte aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu daha rahat görebilirsiniz.
Bu veriler ışığında ortalama brüt kazançlar kıyaslandığında en yüksek olan Bilgi ve İletişim sektöründe çalışanlar en düşük olan Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri’nin yaklaşık 2.86 katı kadar kazandılar. (1.86 kat daha fazla)

Veri: TÜİK, Grafik: DrDataStats

Aynı raporun devamında ise başka veriler de sektörü ve brüt kazançları anlamlandırmak açısından son derece önemliydi.
Ortalama maaşları ekonomik faaliyet kolu olarak değil de meslek grubu olarak incelediğimizde ise bu sefer en yüksek ortalama brüt kazanç 121 bin 529 TL ile yöneticilerin, devamında 70 bin 583 TL ile profesyonel meslek mensupları yer aldı.
Nitelik gerektirmeyen meslekler ise 32 bin 333 TL yıllık ortalama brüt kazanç bakımından sonuncu oldu.

Yine aşağıda sizin için hazırladığımız grafikte aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz.
Ortalama maaşlar meslek grubu olarak incelendiğinde ise bu sefer Yönetici konumundaki insanlar Nitelik Gerektirmeyen Meslekler’deki insanlara göre yaklaşık 3.76 katı kadar kazandılar. (2.76 kat daha fazla)

Veri: TÜİK, Grafik: DrDataStats

Bu veriler ışığında Türkiye’de gelirin (senelik ortalama brüt maaşın) hem ekonomik faaliyet grubu hem de meslek grubunu olarak incelendiğinde net bir şekilde sınıflara ayrıldığını gözlemleyebiliyoruz.
Tabii ki burada çalışılan pozisyon ve sektör tek ayırt edici özellik değil, çalışılan şirketler, tecrübe gibi daha birçok özellik de insanların aldığı maaşlarını etkiliyor ancak bu veriler sonucunda açıkça görülüyor ki kimi sektörlerde insanlar ortalama olarak çok daha yüksek maaş almaktadırlar.

Kaynak: TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)
İlgili araştırma için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.
http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=30580

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here