Avrupa Ülkeleri Doğuşta Beklenen Yaşam Süreleri (2016 Yılı)

EUROSTAT ve TÜİK verilerine göre Avrupa ülkelerinde 2016 yılı için doğuşta beklenen yaşam süreleri tüm nüfus, erkeklerde ve kadınlarda olmak üzere üç ayrı grafikte aşağıda verilmiştir.

İlk grafik tüm nüfus için doğuşta beklenen yaşam süreleri grafiğidir. Tüm nüfus için Avrupa’da doğuşta beklenen yaşam süresi en uzun olan ülke 83,7 yıl ile İsviçre’dir. Doğuşta beklenen yaşam süresinde 83,5 yıl ile İspanya ikinci ve 83,4 yıl ile İtalya üçüncüdür. 2016 yılı için Türkiye’nin doğuşta beklenen yaşam süresi 78,0 yıldır. Avrupa ülkelerinde doğuşta beklenen yaşam süresinin en kısa olduğu ülke 74,9 yıl ile Bulgaristan’dır.

İkinci grafik erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süreleri grafiğidir. Erkeklerde Avrupa’da doğuşta beklenen yaşam süresi en uzun olan ülke 81,7 yıl ile İsviçre’dir. Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinde 81,0 yıl ile İtalya ikinci ve 80,7 yıl ile Norveç üçüncüdür. 2016 yılı için Türkiye’nin erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresi 75,3 yıldır. Avrupa ülkelerinde erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en kısa olduğu ülke 69,5 yıl ile Litvanya’dır.

Üçüncü grafik kadınlarda doğuşta beklenen yaşam süreleri grafiğidir. Kadınlarda Avrupa’da doğuşta beklenen yaşam süresi en uzun olan ülke 86,3 yıl ile İspanya’dır. Kadınlarda doğuşta beklenen yaşam süresinde 85,7 yıl ile Fransa ikinci ve 85,6 yıl ile İsviçre üçüncüdür. 2016 yılı için Türkiye’nin kadınlarda doğuşta beklenen yaşam süresi 80,8 yıldır. Avrupa ülkelerinde kadınlarda doğuşta beklenen yaşam süresinin en kısa olduğu ülke 77,5 yıl ile Makedonya’dır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here