Avustralya’daki Yangınlar ve Dünya Deve Varlığı

0
44

Avustralya’da haftalardır orman yangınları devam ediyor, yangınlar bir türlü kontrol altına alınamıyor. Yangından Avustralya’nın develeri de etkileniyor. Yerel halk (aborjinler) develerin orman yangınlarının oluşturduğu kıtlık nedeniyle kasabalara ve evlerine zarar verdiklerini ifade ettiler ve yetkililere şikayet ettiler. Yetkililer ise Güney Avustralya’da develerin helikopterlerden ateş edilerek itlaf edilmesine karar verdi. Böylece Güney Avustralya’da 10 binlerce deve ateş edilerek itlaf edilmiş olacak. 🔗

Dünya Deve Varlığı (2017 Yılı)

Ülke verileri için haritayı tıklayınız.

Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre Dünya üzerinde yaklaşık 35 milyon deve yaşamaktadır. Avustralya’da ise 1-1,2 milyon deve bulunmaktadır. 🔗

En fazla deve varlığı olan ülke 7,29 milyon deve ile Afrika’nın orasında yer alan Çad’dır. Dünya deve varlığında ikinci sırada yer alan Somali’deki deve sayısı ise 7,22 milyondur. Yine bir Afrika ülkesi olan Sudan’ın deve varlığı ise 4,85 milyondur. Kenya’da 3,34 milyon deve bulunmaktadır. Deve varlığı sıralamasında beşinci sırada olan Nijer’in deve varlığı ise 1,79 milyondur.

2017 yılı FAO verilerine göre Türkiye’de 2017 yılındaki kayıtlı deve sayısı 1.599’dur. Türkiye deve sayısında dünyada 40. sırada yer almaktadır.

Türkiye’de Hangi İllerde Deve Yetiştiriliyor?

İl verileri için haritayı tıklayınız.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında Türkiye’deki deve varlığı 1.708’dir. Türkiye’de deve varlığı en çok olan il 575 deve ile Aydın’dır. İkinci sırada 274 deve varlığı ile İzmir; üçüncü sırada 265 deve varlığı ile Çanakkale; dördüncü sırada 162 deve varlığı ile Muğla ve 160 deve varlığı ile Antalya’dır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here