Benim de Evim Olacak Diyenler ve Umutsuzlar

İpsos Araştırma Şirketi tarafından Türkiye’nin de dahil olduğu 29 ülkede 20 Eylül 2019 ve 4 Aralık 2019 tarihleri arasında yaptırılan ve insanların yaşadıkları muhitte ev almaya maddi imkanlarının yetip yetmediğini belirlemeyi amaçlayan araştırmaya göre insanların % 58’i yaşadıkları muhitte ev almaya yetecek imkanlarının olmadığını ifade etmişlerdir.

Hangi ülkelerde insanlar ev alma konusunda umutlu, hangilerinde umutsuz?

Ülkelerin oranlarına bakıldığında yaşadıkları muhitte ev alma konusunda imkanlarının yetmediğini ifade edenlerin oranının en yüksek olduğu ülke % 84 ile Macaristan’dır. Macaristan’ı % 83 ile Japonya; % 81 ile Sırbistan; % 75 ile Polonya; % 68 ile Arjantin; % 67 ile Rusya takip etmektedir.

Ev almak için maddi imkanlarının yetmediğini ifade edenlerin oranı Almanya ve İspanya’da % 66; Güney Afrika’da % 65; İtalya’da ve Fransa’da % 63; Türkiye ve Brezilya’da % 61; Avustralya’da % 59; Belçika’da % 57; Güney Kore ve Kanada’da % 56; İsveç’te % 54; Singapur, Meksika ve Hollanda’da % 52’dir.

Ev almada umutsuz olanların oranı Malezya, Şili ve Birleşik Krallık’ta % 50; Peru ve ABD’de % 45; Suudi Arabistan’da % 39; Hindistan’da % 27 ve Çin’de % 26’dır. Çinlilerin % 79’u yaşadıkları muhitte ev almak için imkanlarının yettiğini ifade etmişlerdir.

Ev alamam diyenlerin yüzde kaçı bu durumun geçici olduğunu ifade ediyor?

29 ülkede muhtemelen maddi durumları nedeniyle yaşadıkları muhitte ev alamayacaklarını ifade eden katılımcıların yarısı şu anki maddi durumlarının geçici olduğunu yarısı ise kalıcı olduğunu ifade etmişlerdir. Maddi durumlarının geçici olduğunu ifade etme oranının en yüksek olduğu ülkeler % 80 ile Peru; % 79 ile Brezilya ve % 78 ile Arjantin’dir. Maddi durumlarının sürekli olduğunu ifade etme oranının en yüksek olduğu ülkeler ise % 82 ile Japonya; % 69 ile Almanya ve Polonya’dır.

Türkiye’de yaşadıkları muhitte ev alma imkanları olmadığını ifade edenlerin % 65’i bu durumun sürekli olduğunu; % 35’i ise geçici olduğunu ifade etmiştir.

Araştırma raporuna ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here