Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Ne Oldu? (18 Ocak)

2002: Sierra Leone'da 11 yıldır devam eden ve 50.000'den fazla kişinin ölümüne, 2 milyondan fazla kişinin yerdeğiştirmesine sebep olan iç savaş sona erdi.
1919: Fransa Paris'te I. Dünya Savaşı sonrası müttefik güçler (Fransa, Büyük Britanya, ABD ve İtalya) arasında Paris Barış Konferansı başladı. ABD Başkanı Woodrow Wilson'ın Almanya'ya ağır şartlar öne sürülmemesi teklifi Fransa Başbakanı Georges Clemenceau ve Büyük Britanya Başbakanı David Lloyd George tarafından kabul görmemişti. Ancak Mayıs ayında görüşmelere davet edilen ve toprak kaybı ve tazminat ödemek zorunda bırakılan Almanya'dan özellikle 231. madde ile savaşın tüm sorumluluğunu kabul etmesi istendi. Bu şartlarda Almanya ile 28 Haziran 1919'da imzalanan Versay Anlaşması istenenin aksine II. Dünya Savaşı'na giden ortamı oluşturdu.
1912: Britanyalı kaşif Robert Falcon Scott, iki ay zorlu bir yolculuktan sonra Güney Kutbu'na ulaştı. Fakat Güney Kutbu'na ulaştığında ekibinden bir ay önce (14 Aralık 1911'de) Norveçli kaşif Roald Amundsen'ın buraya ulaştığını anladı. Böylece Scott ve Amundsen arasında 1911 Ekim'inde başlayan adı konulmamış yarışı Amundsen kazanmış oldu. Scott'un dönüş için yola çıktığında hava şartları elverişsizdi; iki ekip üyesi kayboldu, kendisi de diğer iki ekip üyesiyle Mart ayında ana kamptan 18 km uzaklıkta fırtınada kaldı, çadırında hayatını kaybetti. Üç kişinin cesedi 8 ay sonra bulundu.
1910: Havacı Eugene Ely, San Francisco Körfezi'ndeki bir gemiden havalanarak gemiye iniş yapan ilk uçağı kullanan kişi oldu. Uçağın havalanıp indiği savaş gemisi Pennsylvania idi.
1871: Yedi yıllık içinde Damimarka'yı, Avusturya-Macaristan'ı ve Fransa'yı mağlup eden Kuzey Almanya Konfederasyonu, Alman İmparatorluğu olarak ilan edildi.
1778: İngiliz kaşif Kaptan JamesCook, Hawai Adaları'na çıkan ilk Avrupalı oldu.
1689: Fransız filozof Montesquieu doğdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here