Dünyada ve Türkiye’de İnternet Kullanıcı Sayılarının Toplam Nüfusa Oranları (2019 Yılı)

0
103

1990’lı senelerde tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan internet günümüzde neredeyse her kişinin ulaşabileceği bir duruma gelmiştir. Özellikle bilgisayar ve mobil teknolojilerin gelişmesiyle birlikte hayatın her alanında olmazsa olmazlarımızdan olmuştur. Haberleşme, alışveriş, eğitim, ticaret derken her alandan faklı kişileri ve farklı kültürleri içine alan büyük bir yapıya dönüşmüştür. Mobil cihazların yaygınlaşması internet kullanıcılarının sayısının artmasıyla doğru orantılı artmıştır.

Özellikle son dönemde bütün dünyanın sorunu haline gelen Covid-19 koronavirüsü salgınından sonra birçok insan evlerinden çıkamamış ve güncel olayları internetten takip etmenin yanı sıra işlerini, çalışmalarını uzaktan, internet yardımıyla yapmaya başlamıştır. Eğitimde uzaktan eğitim süreci başta olmak üzere birçok kurumsal firma da iş platformlarını internete taşımış ve kısa sürede bu sürece adapte olmuşlardır.

We Are Social 2019 raporuna göre dünya geneli internet kullanıcılarının sayısının, toplam dünya nüfusuna oranına baktığımızda %57 olduğunu görüyoruz. Dünya geneli mobil internet kullanıcılarının sayısının, dünya nüfusuna oranı ise %52’dir. İnternet kullanıcılarının yaklaşık %91’i mobil cihazları tercih etmektedir.

DÜNYADA İNTERNET KULLANIMI

VERİDEĞER
Dünya Geneli Aktif İnternet Kullanıcıları Toplam Sayısı4.388 MİLYAR
Dünya Geneli Aktif İnternet Kullanıcılarının Toplam Nüfusa Oranı57%
Dünya Geneli Aktif Aktif Mobil İnternet Kullanıcıları3.986 MİLYAR
Dünya Geneli Aktif Mobil İnternet Kullanıcılarının Toplam Nüfusa Oranı52%

Dünya genelindeki durum bu şekilde iken Türkiye’ye baktığımızda, Türkiye’deki internet kullanıcılarının sayısının, toplam nüfusa oranı %72’dir. Bu sonuçlara göre Türkiye’deki internet kullanımı dünya ortalamasının çok üstündedir.

DÜNYA GENELİ ÜLKELERDE ve TÜRKİYE’DE İNTERNET KULLANIM ORANLARI

Aşağıdaki grafikte ülkelerdeki internet kullanıcılarının sayısının, ülkelerin toplam nüfusuna oranları gösterilmiştir.

We Are Social 2019 raporuna göre internet kullanımında sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri (%99), Danimarka(%98), İsveç(%96), Almanya (%96) ve Hollanda (%96) ilk beşte bulunmaktadır. Gana (%35), Hindistan(%41), Mısır (%49), Nijerya (%50) ve Güney Afrika (%54) ise sonlarda yer almaktadır. Türkiye 2019 yılı internet kullanımında %72 oranıyla dünya ortalamasının (%57) üzerinde yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here