Dünya’nın Mülteciler, Sığınmacılar ve Göçmenler Sorunu

0
86

Mülteci; ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen kişilere denir. Mülteciler; uluslararası anlaşmalarla özel statü ve hukuki koruma sağlanmaktadır. Sığınmacı; mülteci olarak uluslararası koruma arayan ancak statüleri henüz resmi olarak tanınmamış kişilerdir. Göçmen ise ülkesinden ekonomik veya diğer nedenlerle gönüllü olarak ayrılan kişilere denir. Göçmenler istedikleri için ülkelerinden ayrılırken mülteciler ve sığınmacılar ise ülkelerini zorla terk etmişlerdir. [1]

Yıllara Göre Dünya Genelindeki Mültecilerin, Sığınmacıların ve Yerdeğiştirenlerin Sayıları (1951-2019)

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü’nün (UNHCR) 18 Haziran 2020 tarihli verilerine göre dünya genelinde 79,5 milyon insan savaş, şiddet vs. nedenleriyle ya ülke için yer değiştirmiş ya da başka bir ülkeye sığınmak ya da iltica etmek durumunda kalmıştır.

Yıllara Göre Türkiye’de Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeli Sayısı (2011-2020)

Bu kişilerin 45,7 milyonu ülke içinde yer değiştirirken; 26,0 milyonu mülteci statüsünde; 4,2 milyonu sığınmacı statüsündedir. Geriye kalan 3,6 milyon ise yurtdışında bulunan Venezuela vatandaşıdır. 26,0 milyon mültecinin 20,4 milyonu BM Mülteci Örgütü (UNHCR) sorumluluğunda iken 5,6 milyonu Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) sorumluluğundaki Filistinli’dir.

26,0 milyon mültecinin yaklaşık 2/3’ü (% 68’i) beş ülke vatandaşlarıdır. 1-Suriye Arap Cumhuriyeti: 6,6 milyon mülteci; 2-Venezuela: 3,7 milyon mülteci; 3-Afganistan: 2,7 milyon mülteci; 4-Güney Sudan: 2,2 milyon mülteci; 5-Myanmar: 1,1 milyon mülteci.

79,5 milyon yer değiştirmek zorunda kalan kişinin yaklaşık % 40’u çocuktur (18 yaşından küçüktür). Dünya genelinde yaklaşık 4,2 milyon kişi vatansızdır.

İllere Göre Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Sayıları ve İl Nüfusları ile Karşılaştırma Yüzdesi (%) (14.10.2020)

Mültecilerin misafir edildiği ülkeler sıralamasına bakılırsa ilk beş ülkenin tüm mültecilerin yaklaşık % 39’una ev sahipliği yaptığı görülmektedir. Türkiye 3,6 milyon mülteciye ev sahipliği yaparken; Kolombiya 1,8 milyon; Pakistan 1,4 milyon; Uganda 1,4 milyon ve Almanya 1,1 milyon mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. [2]

Türkiye’de ve Dünya’da göçmenler, sığınmacılar ve mültecilerle ilgili istatistiklere ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here