Fiziksel/Cinsel Şiddet Gören Kadınların Oranı (2014 Yılı)

0
400

OECD tarafından yayımlanan kadına şiddet istatistiklerine göre yaşamlarının bir döneminde eşinden ya da erkek arkadaşından fiziksel ya da cinsel şiddet gören kadınların oranı 2014 yılında en yüksek olan Avrupa ülkesi % 42 oranıyla Türkiye’dir. Araştırmaya göre 2014 yılında Türkiye’de her 100 kadından 42’si yaşamlarının bir döneminde eşinden ya da erkek arkadaşından fiziksel ya da cinsel şiddet görmektedir.

Hayatlarının bir döneminde erkeklerden fiziksel ya da cinsel şiddet gören kadınların oranı Türkiye’nin komşusu Gürcistan’da % 50 iken Azerbaycan’da sadece % 14’tür. Ermenistan’da şiddet gören kadınların oranı ise % 10’dur.

Erkek şiddeti görenlerin oranı Avrupa ülkelerinde en yüksek % 32 oranı ile Danimarka ve Letonya’dadır. Arnavultluk’un oranı % 31 iken Finlandiya’nın oranı ise % 30’dur.

Kadına şiddet oranı Birleşik Krallık’ta % 29; Fransa’da % 26; Almanya’da % 22; İtalya’da % 19 ve İspanya’da % 13’tür. Erkek şiddeti gören kadınların oranı Yunanistan’da % 19’dur. Avrupa’da hayatlarının bir döneminde erkeklerden fiziksel ya da cinsel şiddet gören kadınların oranının en düşük olduğu ülke % 10 oranı ile İsviçre’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here