İllerden Göç Edenler Hangi İllere Göç Etti? (2019 Yılı)

0
349

2019 yılında Türkiye’de bir ilden başka ile göç edenlerin sayısı 2.806.123 kişidir; Türkiye’de 2019 yılında her 1.000 kişiden 34’ü bir ilden başka ile göç etmiştir.

Türkiye’de 2019 yılında illerin verdiği göç sayılarına ulaşmak için burayı; illerin aldığı göç sayılarına ulaşmak için burayı; illerin net göçlerine ulaşmak için burayı ve illerin net göç hızlarına ulaşmak için burayı tıklayınız.

Aşağıdaki liste 2019 yılında bir ilden başka ile göç edenlerin sayılarını haritalarla göstermektedir. İnteraktif haritaların altlarında illerin değerleri tekrar olarak verilmiştir.

Yanda örnek olarak Adana haritası verilmiştir. Görüleceği üzere Adana ili boş olarak çıkmıştır. Çünkü bu harita Adana ilinden göç edenlerin hangi illere göç ettiğini göstermektedir. Adana’ya haliyle il olarak Adana’dan göç olmayacağı için Adana boş olarak gösterilmiştir.

Adana’da 2019 yılında başka illere göç edenlerin toplam sayısı 60.900’dur. Bu değerler hem interaktif haritada hem de haritaların altındaki metinde görülebilir. Bu 60.900 kişi en çok hangi illere gitmiş olabilir? Aşağıdaki metinden bakmak yerine haritadaki koyu illere bakalım. Görülüyor ki bu 60.900 kişinin 8.019’u İstanbul’a; 5.617’si Mersin’e gitmiştir. Edirne’ye 145 kişi, Iğdır’a 70 kişi gitmiştir.

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir BartınBatman Bayburt Bilecik Bingöl BitlisBolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı ÇorumDenizli Diyarbakır DüzceEdirneElazığ ErzincanErzurum Eskişehir Gaziantep Giresun GümüşhaneHakkâri Hatay IğdırIsparta İstanbulİzmir KahramanmaraşKarabük KaramanKars Kastamonu KayseriKilis Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya KütahyaMalatyaManisaMardin Mersin Muğla MuşNevşehir Niğde OrduOsmaniye Rize Sakarya Samsun SiirtSinop Sivas ŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokat Trabzon TunceliUşak Van YalovaYozgat Zonguldak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here