İllerin Nüfuslarının Hemşehri Nüfuslarına Göre Dağılımları (2019 Yılı)

0
1715

Aşağıdaki linklerde verilen tablolar TÜİK Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin 2019 yılı verilerine göre hazırlanmıştır. Bu tablolarda 2019 yılında bir ilde yaşayanların nüfusa kayıtlı oldukları illere göre dağılımları, bu kişilerin ilin nüfusuna göre oranları ve bu ildeki en kalabalık hemşehri grupları sıralı olarak verilmiştir.

Mesela “İstanbul’da Hangi İlden Kaç Kişi Yaşıyor? (2019 Yılı)” tablosunda ilk satırda İstanbul’daki Adanalıların sayısı verilmiştir. Bu satıra bakıldığında 2019 yılında İstanbul’daki Adanalıların sayısının 95.937 olduğu; buna göre İstanbul nüfusunun % 0,64’ünü Adanalıların oluşturduğu ve İstanbul’da yaşayan Adanalıların İstanbul’un en kalabalık 49. hemşehri grubu olduğu görülmektedir. Tüm tablolardaki tüm satırlar bu şekilde okunacaktır. İl toplamı satırında yer alan nüfusun o ilin 2019 yılı nüfusuna eşit olmamasının sebebi ilde Türkiye dışından başka kişilerin de yaşıyor olmasıdır.

Adana Adıyaman AfyonkarahisarAğrıAksaray AmasyaAnkara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir BartınBatmanBayburt Bilecik Bingöl BitlisBolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır DüzceEdirne ElazığErzincan Erzurum Eskişehir GaziantepGiresun Gümüşhane Hakkâri Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri KilisKırıkkale KırklareliKırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya ManisaMardinMersinMuğla MuşNevşehir NiğdeOrdu Osmaniye RizeSakaryaSamsunŞanlıurfaSiirt Sinop SivasŞırnakTekirdağTokatTrabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here