Türkiye Hanehalkı Tiplerine Göre Hane Sayıları ve Oranları (2018 Yılı)

0
272

TÜİK İstatistiklerle Aile – 2018 verilerine göre Türkiye’de 2018 yılında 23.221.218 hane bulunmaktadır. Bu hanelerden 3.730.505’inde sadece tek kişi yaşamaktadır (tüm hanelerin % 16,07’si); 15.173.997’sinde tek çekirdek aileler yaşamaktadır (tüm hanelerin % 65,35’i); hanelerin 3.667.806’sında en az bir çekirdek aile ve diğer kişiler yaşamaktadır (tüm hanelerin % 15,80’i) ve 648.910’unda ise çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişi yaşamaktadır (tüm hanelerin % 2,79’u).

Çekirdek aile; “yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya tek ebeveyn ve en az bir çocuktan oluşan aileler olarak tanımlanmaktadır.” Türkiye’de tek kişiden oluşan hane halkı oranında Tunceli % 25,64 ile birinci; tek çekirdek aile oranında ise Osmaniye birincidir.

Aşağıdaki tabloda TOPLAM başlıklı sütun hane sayılarını; TEK# başlıklı sütun tek kişilik hane sayılarını; TEK% başlıklı sütun tek kişilik hane oranlarını; ÇEK# başlıklı sütun tek çekirdek aileden oluşan hane sayılarını; ÇEK% başlıklı sütun tek çekirdek aileden oluşan hane tek kişilik hane oranlarını; ÇEK+# başlıklı sütun en az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hane sayılarını; ÇEK+% başlıklı sütun en az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hane tek kişilik hane oranlarını; DİĞ# başlıklı sütun çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hane sayılarını ve DİĞ# başlıklı sütun çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hane tek kişilik hane oranlarını göstermektedir.

Türkiye Hanehalkı Tiplerine Göre Hanehalkı Oranı (2018 Yılı)

İLLERTOPLAMTEK#TEK%ÇEK#ÇEK%ÇEK+#ÇEK+%DİĞ#DİĞ#
Türkiye23.221.2183.730.505%16,0715.173.997%65,353.667.806%15,8648.910%2,79
Adana587.25376.916%13,1389.55%66,33109.283%18,6111.504%1,96
Adıyaman144.09714.080%9,77102.412%71,0725.784%17,891.821%1,26
Afyonkarahisar203.14234.981%17,22123.195%60,6441.057%20,213.909%1,92
Ağrı103.18211.771%11,4166.457%64,4122.934%22,232.020%1,96
Aksaray112.83316.331%14,4771.583%63,4421.156%18,753.763%3,34
Amasya102.76317.569%17,166.041%64,2717.113%16,652.040%1,99
Ankara1.709.882273.687%16,011.191.136%69,66191.030%11,1754.029%3,16
Antalya758.236135.331%17,85490.729%64,72100.833%13,331.343%4,13
Ardahan28.0275.876%20,9715.878%56,655.570%19,87703%2,51
Artvin55.27413.086%23,6730.347%54,910.357%18,741.484%2,68
Aydın364.15474.483%20,45234.603%64,4247.409%13,027.659%2,1
Balıkesir433.77593.916%21,65283.811%65,4348.278%11,137.770%1,79
Bartın62.55312.243%19,5735.658%57,13.383%21,391.269%2,03
Batman107.30210.111%9,4268.152%63,5127.019%25,182.020%1,88
Bayburt22.2014.114%18,5313.455%60,613.919%17,65713%3,21
Bilecik68.45812.840%18,7644.803%65,459.176%13,41.639%2,39
Bingöl68.9209.989%14,4945.802%66,4611.265%16,351.864%2,7
Bitlis71.1748.477%11,9147.126%66,2114.053%19,741.518%2,13
Bolu95.76518.315%19,1256.924%59,4416.954%17,73.572%3,73
Burdur90.59219.944%22,0258.339%64,410.272%11,342.037%2,25
Bursa890.832124.464%13,97611.752%68,67135.364%15,219.252%2,16
Çanakkale192.34743.523%22,63124.648%64,819.801%10,294.375%2,27
Çankırı67.85615.017%22,1339.141%57,6811.451%16,882.247%3,31
Çorum171.70532.201%18,75109.476%63,7625.792%15,024.236%2,47
Denizli329.67959.729%18,12221.67%67,2442.138%12,786.142%1,86
Diyarbakır350.48831.572%9,01240.062%68,4972.899%20,85.955%1,7
Düzce108.08716.807%15,5567.127%62,121.478%19,872.675%2,47
Edirne136.98028.666%20,9382.293%60,0822.441%16,383.580%2,61
Elazığ162.11824.402%15,05107.673%66,4226.360%16,263.683%2,27
Erzincan70.35814.987%21,344.297%62,969.093%12,921.981%2,82
Erzurum186.92426.562%14,21124.115%66,432.484%17,383.763%2,01
Eskişehir308.99673.952%23,93193.336%62,5730.194%9,7711.514%3,73
Gaziantep472.29453.557%11,34333.749%70,6776.644%16,238.344%1,77
Giresun154.90937.922%24,4890.034%58,1222.737%14,684.216%2,72
Gümüşhane47.52812.119%25,526.064%54,847.507%15,791.838%3,87
Hakkari46.1634.709%10,227.289%59,1112.262%26,561.903%4,12
Hatay409.03748.941%11,96284.711%69,6169.503%16,995.882%1,44
Iğdır44.5175.840%13,1228.221%63,399.424%21,171.032%2,32
Isparta144.77431.204%21,5591.208%63,17.313%11,965.049%3,49
İstanbul4.306.967672.041%15,62.737.652%63,56701.835%16,3195.439%4,54
İzmir1.401.292262.365%18,72900.389%64,25203.784%14,5434.754%2,48
Kahramanmaraş286.14831.301%10,94199.735%69,851.261%17,913.851%1,35
Karabük78.47316.414%20,9248.576%61,910.609%13,522.874%3,66
Karaman75.57312.526%16,5752.466%69,429.136%12,091.445%1,91
Kars68.53810.245%14,9543.114%62,9113.666%19,941.513%2,21
Kastamonu122.23727.162%22,2268.255%55,8423.697%19,393.123%2,55
Kayseri390.26848.570%12,45280.957%71,9953.941%13,826.800%1,74
Kırıkkale89.64616.505%18,4159.840%66,7510.659%11,892.642%2,95
Kırklareli119.69023.132%19,3377.618%64,8516.456%13,752.484%2,08
Kırşehir73.08712.770%17,4746.549%63,6911.128%15,232.640%3,61
Kilis36.5856.135%16,7723.821%65,115.851%15,99778%2,13
Kocaeli538.55467.486%12,53374.292%69,586.947%16,149.829%1,83
Konya616.33482.623%13,41428.548%69,5394.785%15,3810.378%1,68
Kütahya184.03034.537%18,77116.639%63,3829.162%15,853.692%2,01
Malatya214.10633.032%15,43137.512%64,2339.567%18,483.995%1,87
Manisa445.83772.172%16,19300.771%67,4665.671%14,737.223%1,62
Mardin157.53217.774%11,28100.242%63,6335.900%22,793.616%2,3
Mersin526.51281.705%15,52355.819%67,5876.657%14,5612.331%2,34
Muğla328.69471.705%21,82198.928%60,5245.454%13,8312.607%3,84
Muş78.2948.714%11,1350.452%64,4417.468%22,311.660%2,12
Nevşehir89.31115.364%17,257.114%63,9514.494%16,232.339%2,62
Niğde105.51018.697%17,7272.404%68,6212.55%11,891.859%1,76
Ordu244.78450.362%20,57147.854%60,441.469%16,945.099%2,08
Osmaniye143.30116.694%11,65103.516%72,2421.367%14,911.724%1,2
Rize102.93720.987%20,3959.407%57,7119.873%19,312.670%2,59
Sakarya280.65839.796%14,18178.667%63,6654.622%19,467.573%2,7
Samsun382.94759.824%15,62236.481%61,7575.990%19,8410.652%2,78
Siirt59.1966.516%11,0138.090%64,3513.318%22,51.272%2,15
Sinop72.25416.016%22,1742.950%59,4411.654%16,131.634%2,26
Sivas184.53931.835%17,25119.006%64,4929.852%16,183.846%2,08
Şanlıurfa359.19735.688%9,94234.254%65,2282.402%22,946.853%1,91
Şırnak76.5658.654%11,342.500%55,5122.782%29,762.629%3,43
Tekirdağ312.64547.771%15,28212.109%67,8446.883%15,5.882%1,88
Tokat180.64132.935%18,23112.843%62,4731.682%17,543.181%1,76
Trabzon243.12748.369%19,89148.917%61,2539.454%16,236.387%2,63
Tunceli27.6407.088%25,6415.054%54,464.207%15,221.291%4,67
Uşak116.76120.305%17,3976.105%65,1817.325%14,843.026%2,59
Van214.85919.965%9,29141.475%65,8549.024%22,824.395%2,05
Yalova81.91216.729%20,4247.864%58,4312.046%14,715.273%6,44
Yozgat128.20523.880%18,6380.952%63,1420.020%15,623.353%2,62
Zonguldak190.65733.882%17,77121.393%63,6731.428%16,483.954%2,07
Kaynak: TÜİK İstatistiklerle Aile, 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here