Türkiye İllere Göre Kaba Boşanma Hızları (2018 Yılı)

0
562

Kaba boşanma hızı; bir bölgede her bin kişi başına düşen boşanma sayısıdır. Kaba boşanma hızı; oransal olarak iller bazında oransal olarak en fazla boşanmanın olduğu ili verir.

2018 yılında Türkiye’nin kaba boşanma hızı 1,75 kişidir. Yani 2018 yılında her bin kişi için Türkiye’de 1,75 adet boşanma gerçekleşmiştir.

Türkiye’de kaba boşanma hızının en fazla olduğu iller 2,79 oranıyla İzmir; 2,77 oranıyla Muğla ve 2,69 oranıyla Antalya’dır.

Türkiye’de kaba boşanma hızının en yüksek olduğu diğer iller yani oransal olarak en fazla boşanmanın olduğu diğer iller Marmara Bölgesi’nde İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ ve Balıkesir; Ege Bölgesi’nde Uşak, Denizli ve Aydın; İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Eskişehir, Kırıkkale ve Kayseri ve Akdeniz Bölgesi’nde Mersin’dir.

Türkiye’de 2018 yılında kaba boşanma hızının en düşük olduğu iller Türkiye’nin güneydoğusundadır. Ağrı, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkari ve Van illerinde kaba boşanma hızı 0,50’nin altındadır. 2018 yılında Türkiye’de kaba boşanma hızının en düşük olduğu il 0,16 kaba boşanma hızıyla Hakkari’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here