Türkiye Yıllara Göre Karayolları Verileri

0
56

Aşağıdaki grafiklerde sırasıyla Türkiye’de yıllar bazında satıh türlerine göre karayolları uzunlukları ve türlerine göre motorlu kara taşıtları sayıları, karayollarında gerçekleşen kaza sayıları ile bu kazalarda vefat edenlerin ve yaralananların sayıları, motorlu kara taşıtlarının ve otomobillerin yakıt türlerine göre dağılımları verilmiştir.

1 – Türkiye’de Satıh Türlerine Göre Karayolları Uzunlukları

Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre oluşturulan aşağıdaki grafiklerde 1963 yılından başlamak üzere Türkiye’deki devlet ve il karayollarının uzunlukları toplam olarak Grafik 1a’da; sadece devlet karayollarının uzunlukları Grafik 1b’de; sadece il karayollarının uzunlukları Grafik 1c’de verilmiştir. Yine 1967 yılından başlamak üzere Grafik 1d’de Türkiye’de yıllara göre asfalt betonu satıhlı devlet ve il karayollarının uzunlukları verilirken, Grafik 1e’de asfalt betonu satıhlı devlet ve il karayollarının uzunluklarındaki yıllık değişim, Grafik 1f’de asfalt betonu satıhlı devlet karayollarının uzunlukları ve Grafik 1g’de asfalt betonu satıhlı il karayollarının uzunlukları verilmiştir. Grafik 1h’de 2000 yılından başlamak üzere otoyolların uzunlukları verilmiştir.

2 – Türkiye’de Türlerine Göre Trafiğe Kayıtlı Motorlu Kara Taşıt Sayıları

Aşağıdaki grafiklerde 1933 yılından başlamak üzere Türkiye’de türlerine göre trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıt sayılarını vermektedir. 1966 yılına kadar kamyonet ve minibüs sayıları otobüs sayıları ile birlikte verilirken Yol ve İş Makinaları ise 2918 sayıl Karayolları Trafik Kanunu’na göre yeniden düzenlenerek kamyon ve özel amaçlı taşıtlar başlığı altında yeniden düzenlenmiştir.

3 – Karayolları Kaza Verileri

Türkiye’deki trafik kaza sayıları ve bu kazalarda gerçekleşen ölüm ve yaralı sayıları TÜİK tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan elde edilmektedir. TÜİK’in trafik kazası ölümleri 2015 yılına kadar sadece kaza yerindeki ölümleri kapsarken 2015 yılından itibaren trafik kazasında yaralanıp sağlık kuruluşuna sevk edilenlerden kazanın sebep ve tesiriyle 30 gün içinde ölenler de trafik kazası ölüm sayılarında verilmeye başlanmıştır.

Aşağıdaki ilk Grafikler 3a, 3b ve 3c’de trafik kaza sayıları; maddi hasarlı, yaralanmalı ve toplam kırılımlarıyla yıllar bazında verilmiştir. Grafikler 3d, 3e ve 3f’de trafik kazası ölüm sayıları; kaza yerinde, kaza sonrası ve toplam kırılımlarıyla yıllar bazında verilmiştir. Grafik 3g’de ise trafik kazalarında yaralananların sayıları yıllar bazında verilmiştir.

4 – Türkiye’de Motorlu Kara Taşıtlarının Yakıt Türlerine Göre Dağılımları

Aşağıdaki grafiklerde TÜİK verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı olan motorlu kara taşıtlarının yakıt türlerine göre yıllara göre sayıları ve oranları verilmiştir. İlk grafikte tüm yakıt türlerindeki motorlu kara taşıtlarının sayıları verilirken sonraki grafiklerde benzinli, dizel ve LPG’li taşıtların sayıları ve toplam içindeki oranları verilmiştir. Ruhsat işlemlerinde yakıt türü boş bırakılan veya sehven hatalı veri girişi yapılan ve elektrikli taşıtlar yakıt türü bilinmeyen başlığı altında son iki grafikte sayısal ve oran olarak verilmiştir.

5 – Türkiye’de Otomobillerin Yakıt Türlerine Göre Dağılımları

Aşağıdaki grafiklerde TÜİK verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı olan otomobillerin yakıt türlerine göre yıllara göre sayıları ve oranları verilmiştir. İlk grafikte tüm yakıt türlerindeki otomobillerin sayıları verilirken sonraki grafiklerde benzinli, dizel ve LPG’li taşıtların sayıları ve toplam içindeki oranları verilmiştir. Elektrikli-hibrit otomobiller; benzin-elektrik, dizel-elektrik ve elektrikli otomobilleri kapsarken yakıt türü bilinmeyenler ise ruhsat işlemlerinde yakıt türü boş bırakılan veya sehven hatalı veri girişi yapılan otomobilleri kapsamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here