Türkiye’de Evlerimizde Teknolojik Dönüşüm

Teknoloji; daha rahat bir yaşam sürmemizi sağlıyor. Artık daha kısa sürelerde en uzak mesafelere gidebiliyoruz. Dünyanın en uzak ülkelerinde yaşayan insanlarla görüntülü olarak konuşabiliyoruz.

1980’lere kadar Türkiye’de sabit hatlı telefonların evimize gelmesi aylar alırdı. Komşularımıza giderdik telefonla konuşmak için. Komşularımız bize haber verirdi, bizi telefonla arayanları. Sonrasında kolaylaştı evimize sabit hatlı telefonların gelmesi. Cep telefonları müthiş kolaylaştırdı hayatımızı.

Bilgisayarların küçülmesi, Türkiye’de evlere kadar bilgisayarların girmesi ve özellikle ilk başta “dial-up” bile olsa internetin evlerimizde kullanılabilmesi, bizleri çok heyecanlandırmıştı.

Sonrasında bilgisayarların ve internetin cep telefonları ile buluşarak akıllı telefonlara dönüşmesi ile hayatımızın tamamen değişti. Bu arada artık evimizde akıllı (smart) televizyonlar ile tanışma imkanı da bulmuştuk.

Aşağıdaki bağlantılar bu dönüşümü 2004-2018 yılları arasında göstererek Türkiye’de hanelerde bilişim teknolojileri bulunma ve internete erişim oranlarını vermektedir.

  1. “Masaüstü Bilgisayar” Bulunma Oranları
  2. “Taşınabilir Bilgisayar (Dizüstü, Tablet, Netbook vb.)” Bulunma Oranları
  3. “Cep Telefonu/Akıllı Telefon” Bulunma Oranları
  4. “Sabit Hatlı Telefon” Bulunma Oranları
  5. “İnternete Bağlanabilen TV (Smart TV)” Bulunma Oranları
  6. “İnternet Erişimi” Oranları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here