Ana Sayfa Veri Bankası Uzun Dönemli Veri Türkiye Yıllara Göre Adalet Verileri

Türkiye Yıllara Göre Adalet Verileri

0
103

Adalet Bakanlığı verilerine göre oluşturulan aşağıdaki grafiklerde yıllar bazında Türkiye’de adli ve idari mahkemelerdeki hakim sayıları (Grafik 1a), adli ve idari mahkemelere gelen dava sayıları (Grafik 1b), adli ve idari mahkemelerde bir hakim başına düşen dava sayıları (Grafik 1c) ve adli yargıdaki savcı sayıları (başsavcı ve savcı) (Grafik 2a) verilmiştir. 1962 ve 1963 yılındaki savcı sayıları hakim sayılarının içinde verilmiştir. Grafik 2b’de ise Türkiye Barolar Birliği verilerine göre Türkiye’de yıllara göre barolara kayıtlı avukat sayıları verilmiştir.

Üçüncü grup grafiklerde ise yıllara Türkiye’de adli ve idari mahkemelere gelen dava sayıları (Grafik 3a), bu mahkemelerde karara bağlanan dava sayıları (Grafik 3b) ve gelecek yıla devreden dava sayıları (Grafik 3c) ile karar bağlanan dosyaların gelen dosyalara oranı (Grafik 3d) gösterilmiştir.

Dördüncü grup grafiklerde ise yıllara göre Türkiye’de ceza infaz kurumuna giren hükümlülerin (Grafik 4a) ve ceza infaz kurumundan çıkan hükümlülerin (Grafik 4b) sayısı verilmiştir. Bu verilerde 1977 yılına kadar yerdeğiştiren hükümlüler dahil edilmişken 1977 yılından itibaren yer değiştiren hükümlüler ceza infaz kurumuna giren ve çıkan hükümlü sayılarına dahil edilmemektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here