Ülkelere Göre Sabit İnternet ve Mobil İnternet Bağlantı Hızları (Mbps) (2019 Yılı)

0
150

İnternette farklı formatlarda ve boyutlarda birçok veri bulunmaktadır. Özellikle internet kullanıcılarının ihtiyaçlarının artması ve bu verilere ulaşması internet bağlantı hızının önemini ortaya koymaktadır. Bağlantı hızı yavaş olduğunda kullanıcılar ekranda donma, bekleme gibi sorunlar yaşamaktadır. Bu noktada download ve upload hızlarının (Mbps) yüksek olması kullanıcıların internet ortamında verilere hızlı bir şekilde ulaşmasını ya da verilerini internete hızlı bir şekilde yüklemesini sağlamaktadır.

We Are Social 2019 yılı araştırmasında dünyadaki internet hızları (Mbps) araştırılmıştır. Bu araştırmalara göre ülkeler arası internet hızları sabit internet ve mobil internet şeklinde incelenmiştir. Ülkeler arası ortalama sabit internet bağlantı hızı grafiği aşağıda yer almaktadır.

Ülkeler arası ortalama sabit internet bağlantı hızlarına bakıldığında dünya geneli bağlantı hızı ortalaması 54,3 Mbps iken 190,9 Mbps bağlantı hızıyla Singapur ilk sırada yer almaktadır. Hong Kong 161,4 Mbps ve Güney Kore 119,6 Mbps bağlantı hızlarıyla Singapur’u takip etmektedir. Ülkeler arası en düşük sabit internet bağlantı hızına sahip ülke Mısır görünmektedir. Mısır’ın hemen üstünde Nijerya 10,8 Mbps ve Fas 13,9 Mbps hızlarıyla yer almaktadır. Türkiye’nin sıralamadaki yerine bakacak olursak 19,3 Mbps sabit internet bağlantı hızıyla dünya ortalamasın(54,3 Mbps) altında seyrettiğini görmekteyiz.

Peki, ülkeler arası ortalama mobil internet bağlantı hızlarındaki durum nedir? Onu da aşağıdaki grafikten okuyalım.

Ülkelere göre ortalama mobil internet bağlantı hızında dünya ortalaması 25,1 Mbps’dir. Ortalama mobil internet hızında ilk sırada Kanada 63,1 Mbps hızıyla yer alırken, Singapur 61,0 Mbps hızıyla ikinci, Avustralya 56,5 Mbps hızıyla üçüncü sırada yer almıştır. En düşük ortalama mobil internet hızına sahip ülke 8,8 Mbps hızıyla Gana’dır. Hindistan(10,1 Mbps) ve Endonezya(10,5 Mbps)  Gana’dan hemen önce gelmektedir. Türkiye’nin grafikteki yerine bakacak olursak 34,1 Mbps ortalama mobil internet bağlantı hızıyla dünya ortalamasının (25,1 Mbps) üzerinde yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here