Ülkelere Göre Seçmen Sistemleri

0
56

Pew Research tarafından yayımlanan araştırmaya göre ülkeler devlet başkanlarını, meclislerini, yerel yönetimlerini belirlemek için tarihsel süreç içerisinde kendilerine özgü seçim sistemleri belirlemişlerdir. Ülkelerin seçim sistemlerinde seçmenlerin kayıt altına alınmasında da ülkeler arasında bazı farklılıklar olabilmektedir.

226 ülke ve bölge göz önünde bulundurulduğunda 122 ülkenin bir şekilde seçimlerde oy atabilmek için zorunlu kayıt sisteminin olduğu görülmektedir. Bu zorunlu kayıt sistemi bazı ülkelerde otomatik olarak yapılırken bazı ülkelerde seçimlerden önce kişilerin kendilerini kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Hatta Yeni Zelanda, Tonga ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde seçimlerden önce kayıt yaptırmayanlara para cezaları verilmektedir.

Seçimlerden önce zorunlu kayıt olmayan ülkeler ABD, Kanada, Türkiye, Moğolistan, Kazakistan, Azerbaycan, İran, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Batı ve Güney Afrika Devletleri.

Ülkelere göre oy kullanabilme yaşlarına bakıldığında 237 ülke ve bölge verileri baz alındığında en düşük oy kullanma yaşı 205 ülkede 18 iken 9 ülkede 16 yaşında (Arjantin, Avusturya, Brezilya) ; 3 ülkede 17 yaşında; 1 ülkede 19 yaşında; 4 ülkede 20 yaşında; 7 ülkede 21 yaşında ve 1 ülkede 25 yaşında (Birleşik Arap Emirlikleri) ancak oy kullanılabilmektedir. İtalya’da Meclis seçimleri için oy kullanma yaşı 18 iken Senato için belirlenen oy kullanma yaşı 25’tir.

Mektupla oy kullanma sistemini son seçimlerinde 40 ülke uygulamıştır. Mektupla oy kullanma sistemi daha çok Avrupa, Kuzey Amerika, Asya-Pasifik ülkelerinde (Hindistan, Endonezya, Güney Kore ve Sri Lanka) uygulanmaktadır. 227 ülke ve bölgenin 209’unda seçimlerde oy kullanma seçmen pusulasında adayların ve/veya partilerin işaretlenmesi ile yapılırken İsrail ve Mali gibi ülkelerde sadece parti pusulalarının zarfa koyulduktan sonra sandığa atılması şeklinde yapılmaktadır. İnternet ile oy kullanma dört ülkede uygulanmaktadır: Ermenistan, Kanada, Estonya ve İsviçre.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here