Ülkelere Göre Tarım Arazisi Alanları (2018)

0
119

Tarım arazisi, ekilebilir, kalıcı mahsuller altında veya kalıcı otlaklar altında bulunan arazi alanı olarak tanımlanmaktadır.

Tarıma elverişli arazi, tahıllar gibi geçici mahsullerin altındaki arazileri, biçme veya otlak için geçici çayırları, pazar veya mutfak bahçelerinin altındaki arazileri ve geçici olarak nadasa bırakılan arazileri içerir.

Kalıcı mahsuller altındaki araziler, araziyi uzun süre işgal eden ve meyve bahçeleri ve üzüm bağları gibi her hasattan sonra yeniden ekilmesi gerekmeyen mahsullerle ekilir. Bu kategori odun veya kereste için yetiştirilen ağaçların altındaki arazileri hariç tutar.

Bu gösterge, toplam ve tarım arazisi türüne göre sunulur ve hektar ve yüzde cinsinden ölçülür. Alışık olduğumuz birimlere çevirmek gerekirse 1 hektar 10.000m² ve 10 dönüm/dekar’a eşittir.

OECD verileri ile oluşturulan bu tabloya göre ülkelere göre tarım arazisi alanlarında ilk sırada 392.834 hektar ile Çin Halk Cumhuriyeti, onun hemen ardında 330.115 hektar ile 2. sırada Avustralya, devamında ise 265.255 hektar ile Amerika Birleşik Devletleri 3. sırada olmak üzere takip ediyor. Bu ülkelerin üst sıralarda yer almasının ana sebeplerinden birisi yüz ölçümlerinin büyük ve tarıma elverişli olmasıdır.

Türkiye ise Avrupa Birliği’ni oluşturan 28 ülkenin toplamını bu tablonun dışında tutarsak 53 ülke arasından 12. sırada 14.617 hektar ile yer almaktadır, Avrupa Birliği’ni oluşturan 28 ülkenin toplamını da dahil edersek bu 54 ülke, ülke toplamı arasından 13. sıradadır.

Buradaki 81 ülke toplam 1.967.833 hektar tarım arazisine sahiptir. Türkiye’nin buradaki payına baktığımız zaman bu 81 ülkedeki tarım arazilerinin %0,74’ünü oluşturmaktadır, bu da tarım arazilerinin yaklaşık 1/135’ine denk gelmektedir.

Listenin sonuna baktığımızda ise en altta 0 hektar ile hiç tarım arazisi olmayan Malya yer almaktadır.

Aşağıdaki grafik ülkelerin sahip oldukları tarım arazileri arasındaki farkları, bunların birbirlerine oranlarını daha net olarak göstermektedir.

Veri: OECD, Grafik: DrDataStats

Kaynakça: OECD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here