Türkiye’de İl ve İlçe Nüfusları ve Nüfus Artış Hızları (‰) (2023 Yılı)

44

Aşağıdaki tablo Türkiye’deki il ve ilçelerin toplam nüfuslarını, il ve ilçe merkezi nüfuslarını, belde ve köy nüfuslarını ve yıllık nüfus artış hızlarını vermektedir. Tabloda il ve ilçe merkez nüfusu ile belde ve köy nüfusları toplamı toplam nüfusu vermektedir. Yıllık nüfus artış hızı her bin kişi için artan ya da azalan nüfusu göstermektedir. Mesela 2023 yılında bir ilin ya da ilçenin nüfus artış hızı binde +1 ise o ilin ya da ilçenin nüfusu 2023 yılında 1001 olmuştur yada bir ilin ya da ilçenin nüfus artış hızı binde -1 ise o ilin ya da ilçenin nüfusu 2023 yılında 999 olmuştur.

İl/İlçe NüfusuNüfusİl/İlçe MerkeziBelde ve KöylerYıllık Nüfus Artış Hızı (‰)
TÜRKİYE85.372.37779.399.2925.973.0851,09
Adana2.270.2982.270.298-1,68
Aladağ16.95416.95464,37
Ceyhan156.610156.610-14,65
Çukurova374.205374.205-39,23
Feke17.30417.30488,84
İmamoğlu27.34127.34111,18
Karaisalı23.10523.10547,10
Karataş25.24525.24571,67
Kozan132.642132.642-0,46
Pozantı20.73320.73343,42
Saimbeyli13.85713.85717,18
Sarıçam236.298236.29863,62
Seyhan787.771787.771-9,15
Tufanbeyli17.25817.25850,99
Yumurtalık18.63018.63053,81
Yüreğir402.345402.345-5,90
Adıyaman604.978415.273189.705-48,70
Merkez284.839230.67154.168-104,26
Besni76.41537.26339.152-9,96
Çelikhan14.8568.5536.303-0,13
Gerger15.6793.10712.572-2,04
Gölbaşı47.87631.00616.870-49,87
Kahta132.30391.99940.30425,58
Samsat6.8983.7593.13933,16
Sincik16.4775.37211.10532,69
Tut9.6353.5436.09227,36
Afyonkarahisar751.344458.364292.9805,06
Merkez324.685254.38470.301-0,96
Başmakçı9.3784.9714.4072,67
Bayat7.8524.2623.59022,28
Bolvadin45.07332.80812.265-19,49
Çay29.93514.23715.698-13,80
Çobanlar14.4049.2745.13026,02
Dazkırı11.6426.0415.60118,20
Dinar47.49226.62220.8702,26
Emirdağ43.60322.90920.6946,86
Evciler7.1733.3363.83710,93
Hocalar8.6442.2736.371-11,39
İhsaniye29.0444.07524.96971,57
İscehisar25.03313.48811.5455,77
Kızılören2.1071.4086995,23
Sandıklı55.41334.34421.0693,89
Sinanpaşa39.5663.65135.91540,62
Sultandağı14.2295.2428.98713,59
Şuhut36.07115.03921.0322,72
Ağrı511.238309.721201.5171,20
Merkez153.709125.29828.41132,69
Diyadin37.68719.36918.318-17,93
Doğubayazıt114.72778.52636.201-15,28
Eleşkirt30.10310.11119.992-6,13
Hamur16.0973.04513.052-3,41
Patnos112.51559.45453.061-13,82
Taşlıçay18.7816.57612.2058,93
Tutak27.6197.34220.277-8,83
Amasya339.529248.21891.3113,72
Merkez148.908116.10332.805-4,58
Göynücek10.3632.9147.44945,10
Gümüşhacıköy22.12114.4727.649-27,86
Hamamözü4.0031.8922.111135,71
Merzifon76.26662.71713.54912,14
Suluova46.98639.1417.845-1,11
Taşova30.88210.97919.90324,19
Ankara5.803.4825.803.4823,66
Akyurt43.91843.91877,94
Altındağ412.267412.267-4,18
Ayaş15.58115.581181,26
Bala28.70428.704335,59
Beypazarı48.55848.5584,15
Çamlıdere13.97113.971545,12
Çankaya937.546937.546-5,33
Çubuk99.09699.09637,50
Elmadağ45.03445.03414,65
Etimesgut617.229617.2293,80
Evren3.5813.581193,16
Gölbaşı157.605157.60549,14
Güdül10.01410.014214,72
Haymana33.49433.494252,65
Kahramankazan60.80460.80428,04
Kalecik13.29613.29638,49
Keçiören923.404923.404-17,05
Kızılcahamam31.80031.800168,38
Mamak682.279682.279-7,67
Nallıhan26.83126.83110,42
Polatlı128.895128.8954,02
Pursaklar161.926161.926-2,86
Sincan571.889571.889-1,26
Şereflikoçhisar34.12234.12229,20
Yenimahalle701.638701.638-4,29
Antalya2.696.2492.696.2493,06
Akseki11.89611.896127,02
Aksu80.35080.35034,53
Alanya359.891359.891-11,85
Demre27.76227.7622,56
Döşemealtı86.10986.10979,92
Elmalı41.24041.24011,36
Finike50.68850.68819,28
Gazipaşa55.18555.18527,24
Gündoğmuş8.2598.259138,89
İbradı4.2434.243389,22
Kaş64.01464.01418,10
Kemer49.69549.6956,30
Kepez614.135614.1358,93
Konyaaltı196.498196.498-41,36
Korkuteli59.29559.29552,10
Kumluca74.35374.35311,59
Manavgat258.367258.36721,22
Muratpaşa512.700512.700-26,17
Serik141.569141.56914,40
Artvin172.356104.66967.68717,28
Merkez35.92925.78510.144-5,66
Ardanuç11.1575.2175.9407,47
Arhavi21.74616.5395.20710,45
Borçka24.62210.98613.636124,12
Hopa27.17622.5064.670-38,09
Kemalpaşa9.6886.6153.07378,79
Murgul6.3193.8542.465-0,95
Şavşat16.9175.97510.94221,09
Yusufeli18.8027.19211.610-2,76
Aydın1.161.7021.161.70211,65
Bozdoğan32.52832.528-2,43
Buharkent13.18713.18712,59
Çine48.58548.5852,45
Didim100.189100.18932,35
Efeler308.039308.03913,95
Germencik44.79344.79313,96
İncirliova56.93456.93419,26
Karacasu17.88017.88014,65
Karpuzlu10.61610.6162,45
Koçarlı22.59922.59934,53
Köşk28.44028.4407,23
Kuşadası133.177133.17717,74
Kuyucak26.04726.047-2,45
Nazilli162.074162.074-4,08
Söke124.217124.2177,40
Sultanhisar20.39920.3998,32
Yenipazar11.99811.99811,32
Balıkesir1.273.5191.273.51912,59
Altıeylül185.458185.4589,33
Ayvalık74.64374.6438,25
Balya13.00013.00043,15
Bandırma166.836166.83611,28
Bigadiç49.17749.1775,30
Burhaniye65.79065.79023,17
Dursunbey33.62133.6218,60
Edremit171.700171.70022,37
Erdek32.26832.26811,41
Gömeç17.55617.55639,27
Gönen75.57275.5729,32
Havran28.28728.2878,13
İvrindi31.62631.6263,61
Karesi188.846188.8467,89
Kepsut21.80421.804-0,96
Manyas18.19018.1906,84
Marmara11.45411.45477,39
Savaştepe16.78716.7871,31
Sındırgı32.87932.87914,43
Susurluk38.02538.0257,95
Bilecik228.058188.52839.530-2,69
Merkez82.41670.56211.854-21,93
Bozüyük79.85372.9006.9533,95
Gölpazarı9.8316.2253.60640,16
İnhisar2.3771.0491.328124,38
Osmaneli21.87516.4825.3930,05
Pazaryeri9.9676.0203.947-1,50
Söğüt18.84414.2284.6168,05
Yenipazar2.8951.0621.83333,37
Bingöl285.655189.42496.23110,91
Merkez172.007132.56339.4441,48
Adaklı8.8633.6665.19797,33
Genç34.17820.35813.82042,47
Karlıova26.8197.40019.419-9,80
Kiğı5.0352.8442.19172,26
Solhan33.65120.19813.4534,77
Yayladere2.3041.0051.299165,28
Yedisu2.7981.3901.4081,07
Bitlis359.747231.921127.82616,14
Merkez73.26455.95917.30515,74
Adilcevaz29.69715.05914.6385,27
Ahlat44.47530.00414.47138,16
Güroymak49.16129.84319.31811,97
Hizan31.91113.19418.7172,45
Mutki29.2032.57026.633-23,92
Tatvan102.03685.29216.74428,21
Bolu324.789236.50988.28012,28
Merkez219.913186.03833.8751,99
Dörtdivan6.7032.7343.96943,45
Gerede36.17724.70711.47054,53
Göynük14.7114.57410.13719,01
Kıbrıscık2.9801.0871.89316,24
Mengen14.1135.3748.73938,65
Mudurnu18.5765.22113.3556,48
Seben4.8072.4062.40133,64
Yeniçağa6.8094.3682.44127,39
Burdur277.452194.94982.50313,25
Merkez117.53795.80721.7303,75
Ağlasun7.9293.9963.93367,97
Altınyayla5.2242.9552.2695,18
Bucak68.29048.12520.16520,65
Çavdır13.0955.2597.83644,10
Çeltikçi5.3372.4792.85885,84
Gölhisar23.92017.1576.76312,37
Karamanlı8.2496.1092.14012,07
Kemer2.8881.4561.432-5,18
Tefenni10.5466.4474.099-4,45
Yeşilova14.4375.1599.278-4,56
Bursa3.214.5713.214.5716,19
Büyükorhan10.32510.325144,03
Gemlik122.171122.17115,89
Gürsu103.770103.77011,33
Harmancık6.3346.33457,68
İnegöl299.203299.20315,89
İznik44.98844.98816,86
Karacabey85.76585.76510,05
Keles11.32111.32132,86
Kestel75.95475.95424,59
Mudanya109.964109.96417,92
Mustafakemalpaşa103.944103.94416,10
Nilüfer543.934543.93414,01
Orhaneli19.52719.52751,71
Orhangazi81.86281.8629,23
Osmangazi885.273885.273-6,73
Yenişehir55.74555.74516,29
Yıldırım654.491654.491-2,08
Çanakkale570.499353.263217.23619,68
Merkez203.523146.12557.39828,32
Ayvacık35.14110.17224.96916,99
Bayramiç29.16015.87913.2817,16
Biga93.77859.81933.95917,19
Bozcaada3.2433.24338,67
Çan47.62430.91016.714-6,91
Eceabat8.7805.7643.01610,99
Ezine33.41316.82516.58847,97
Gelibolu44.46132.42312.03810,79
Gökçeada10.7217.7462.97535,41
Lapseki30.25916.19314.06630,98
Yenice30.3968.16422.232-6,26
Çankırı205.501135.70069.80148,53
Merkez98.57488.01810.556-21,64
Atkaracalar5.0792.4042.675107,79
Bayramören2.7406372.103108,20
Çerkeş16.9099.1597.75022,91
Eldivan7.3313.4863.845173,55
Ilgaz14.2717.7636.50832,04
Kızılırmak7.7032.2655.43897,70
Korgun4.2262.1112.115-11,76
Kurşunlu9.9475.7594.188159,09
Orta16.9212.91414.007293,75
Şabanözü13.1929.3363.856116,18
Yapraklı8.6081.8486.760150,94
Çorum528.351388.640139.7118,02
Merkez294.321259.59634.725-16,01
Alaca29.95218.78911.1630,77
Bayat15.0475.5389.50929,13
Boğazkale4.0682.4771.591126,67
Dodurga5.7862.6133.17394,36
İskilip29.27016.85712.413-12,66
Kargı16.0405.48510.55536,57
Laçin4.8831.6313.252150,68
Mecitözü14.4413.99810.44342,51
Oğuzlar5.2402.8282.41267,90
Ortaköy8.4962.9965.500304,78
Osmancık43.38829.75713.6312,10
Sungurlu49.08632.03117.05516,23
Uğurludağ8.3334.0444.289368,42
Denizli1.059.0821.059.0822,60
Acıpayam55.40655.4069,39
Babadağ6.4246.42413,16
Baklan5.4575.45729,95
Bekilli6.5656.56521,71
Beyağaç6.5326.53252,65
Bozkurt11.00011.000-114,22
Buldan26.54226.542-3,31
Çal17.91917.9191,68
Çameli17.81417.81414,99
Çardak8.7818.78138,19
Çivril59.91259.912-0,92
Güney9.5739.57313,14
Honaz34.23734.2374,77
Kale19.38819.3889,64
Merkezefendi340.400340.40010,58
Pamukkale346.047346.047-5,42
Sarayköy31.04731.0476,88
Serinhisar14.59114.59116,31
Tavas41.44741.447-6,37
Diyarbakır1.818.1331.818.1337,32
Bağlar394.338394.338-30,30
Bismil119.972119.97210,68
Çermik49.90049.9005,14
Çınar78.35178.35117,83
Çüngüş10.77110.7714,75
Dicle38.53338.53364,83
Eğil23.71223.712101,00
Ergani137.492137.49210,18
Hani32.77732.7777,90
Hazro17.77217.77299,24
Kayapınar425.143425.14313,33
Kocaköy15.53715.53711,78
Kulp37.57637.57689,56
Lice26.16826.16871,43
Silvan87.70787.70717,78
Sur98.93898.938-16,79
Yenişehir223.446223.44616,64
Edirne419.913317.759102.15412,46
Merkez194.991183.11011.88118,22
Enez10.6254.4466.17912,98
Havsa18.0778.8349.2435,99
İpsala26.1558.74117.4140,27
Keşan84.84665.26719.57911,52
Lalapaşa6.1981.6274.571-4,35
Meriç12.8972.86010.0374,35
Süloğlu6.4053.2123.1938,94
Uzunköprü59.71939.66220.0576,18
Elazığ604.411457.231147.18021,60
Merkez443.448379.59563.853-16,95
Ağın2.8341.6721.16282,34
Alacakaya6.1572.8203.33754,40
Arıcak14.9703.75911.211108,86
Baskil16.5785.04411.534356,64
Karakoçan29.61216.06813.54441,76
Keban7.9644.1913.773298,96
Kovancılar38.98825.51713.4711,93
Maden13.3204.3438.977399,96
Palu20.2159.78110.434135,41
Sivrice10.3254.4415.884361,60
Erzincan243.399180.98862.41117,31
Merkez165.860148.45417.406-1,93
Çayırlı8.4153.2555.16036,67
İliç10.0445.6444.400120,36
Kemah7.5172.2615.25620,70
Kemaliye5.0662.1702.896-20,32
Otlukbeli2.4231.487936-28,08
Refahiye12.9844.2098.775141,66
Tercan16.5734.55812.01557,11
Üzümlü14.5178.9505.56730,71
Erzurum749.993749.9930,32
Aşkale21.41021.410-3,92
Aziziye68.25168.25140,33
Çat15.45715.457-6,38
Hınıs24.41924.419-10,63
Horasan36.35936.359-4,39
İspir15.91415.91485,70
Karaçoban21.96121.961-13,07
Karayazı24.55924.559-39,28
Köprüköy14.18414.184-1,41
Narman11.95911.959-27,46
Oltu30.29630.2967,32
Olur6.7376.73773,12
Palandöken177.109177.109-1,50
Pasinler26.83326.833-8,24
Pazaryolu4.2904.290120,50
Şenkaya16.11216.1124,79
Tekman22.68622.686-22,19
Tortum17.41817.418132,33
Uzundere7.9737.97344,63
Yakutiye186.066186.066-22,88
Eskişehir915.418915.4189,66
Alpu10.67810.67869,01
Beylikova6.0166.01639,85
Çifteler14.92614.9261,34
Günyüzü5.6795.67996,81
Han2.3522.352136,45
İnönü6.2446.24411,44
Mahmudiye7.7157.71518,31
Mihalgazi3.0373.03716,60
Mihalıççık8.5768.576113,09
Odunpazarı421.469421.469-2,26
Sarıcakaya4.6514.6516,47
Seyitgazi13.48113.48168,62
Sivrihisar20.47820.47819,28
Tepebaşı390.116390.11614,12
Gaziantep2.164.1342.164.1344,67
Araban33.19633.1967,95
İslahiye64.01364.013-55,26
Karkamış10.26510.26590,27
Nizip150.037150.03711,06
Nurdağı39.46539.465-45,98
Oğuzeli37.17037.170107,04
Şahinbey939.497939.497-1,66
Şehitkamil867.193867.19311,63
Yavuzeli23.29823.29823,28
Giresun461.712291.331170.38123,78
Merkez143.890122.30921.581-10,17
Alucra10.5144.1716.343203,97
Bulancak70.09247.35222.7409,71
Çamoluk7.2543.0124.242114,53
Çanakçı6.9171.7645.153145,39
Dereli19.3085.09214.21632,21
Doğankent6.5393.6692.870-26,56
Espiye38.13023.14214.9889,35
Eynesil13.2377.6275.61059,61
Görele32.19216.27415.91838,60
Güce8.5744.0764.49893,84
Keşap20.7639.05911.70457,85
Piraziz15.1518.3236.82891,59
Şebinkarahisar19.9489.9559.99316,32
Tirebolu33.45918.77314.68626,74
Yağlıdere15.7446.7339.01148,14
Gümüşhane148.53973.74474.79527,26
Merkez54.50334.55019.9530,75
Kelkit40.87516.84224.033-8,72
Köse7.2613.4833.77861,19
Kürtün13.4064.1519.255118,07
Şiran20.2029.99310.20943,30
Torul12.2924.7257.567133,11
Hakkari287.625184.962102.66343,68
Merkez77.27358.47018.803-0,72
Çukurca17.73410.2527.482212,92
Derecik25.90713.22012.68799,17
Şemdinli44.74218.22026.52252,09
Yüksekova121.96984.80037.16935,30
Hatay1.544.6401.544.640-87,59
Altınözü66.53366.53397,64
Antakya298.620298.620-289,90
Arsuz106.118106.11847,13
Belen34.43034.430-0,55
Defne142.146142.146-152,08
Dörtyol129.276129.2762,59
Erzin42.42542.42520,65
Hassa55.60455.604-19,08
İskenderun227.498227.498-101,02
Kırıkhan106.975106.975-123,43
Kumlu14.97114.971115,87
Payas44.13144.1314,82
Reyhanlı113.615113.61549,83
Samandağ120.600120.600-23,33
Yayladağı41.69841.698124,87
Isparta449.777337.134112.6439,95
Merkez271.396250.13421.26210,37
Aksu4.1351.7582.3770,97
Atabey6.1034.7371.36622,03
Eğirdir30.98816.96914.0194,33
Gelendost14.4715.3279.144-14,20
Gönen7.0943.3533.74130,19
Keçiborlu14.6467.1447.50257,33
Senirkent11.1964.6756.52143,45
Sütçüler10.1432.5387.60527,39
Şarkikaraağaç24.99010.48514.50513,29
Uluborlu6.4265.474952-19,72
Yalvaç45.69422.35823.336-5,17
Yenişarbademli2.4952.182313-60,27
Mersin1.938.3891.938.38911,39
Akdeniz260.879260.87919,09
Anamur66.94066.9401,41
Aydıncık11.66211.66216,78
Bozyazı26.98526.9856,43
Çamlıyayla8.6928.69262,67
Erdemli153.967153.96713,33
Gülnar33.98633.986197,72
Mezitli223.424223.4244,43
Mut63.51663.51610,16
Silifke137.047137.04732,50
Tarsus353.469353.4697,77
Toroslar320.377320.3772,08
Yenişehir277.445277.445-5,45
İstanbul15.655.92415.655.924-15,97
Adalar16.32516.325-22,11
Arnavutköy336.062336.06229,01
Ataşehir416.529416.529-15,72
Avcılar437.221437.221-33,54
Bağcılar719.071719.071-28,78
Bahçelievler567.848567.848-45,61
Bakırköy220.476220.476-27,77
Başakşehir509.915509.915-9,73
Bayrampaşa268.850268.850-23,76
Beşiktaş169.022169.022-35,84
Beykoz245.647245.647-9,03
Beylikdüzü409.347409.347-8,48
Beyoğlu218.589218.589-32,99
Büyükçekmece276.572276.572-2,20
Çatalca80.00780.00732,25
Çekmeköy299.806299.80612,55
Esenler427.901427.901-40,13
Esenyurt978.007978.007-5,67
Eyüpsultan420.194420.194-6,45
Fatih356.025356.025-33,70
Gaziosmanpaşa483.830483.830-24,84
Güngören269.944269.944-46,14
Kadıköy467.919467.919-31,85
Kağıthane445.672445.672-22,78
Kartal475.042475.042-17,48
Küçükçekmece792.030792.030-21,15
Maltepe523.137523.137-10,28
Pendik743.774743.774-8,92
Sancaktepe492.804492.8046,02
Sarıyer344.250344.250-17,86
Silivri221.723221.72320,78
Sultanbeyli360.702360.7026,96
Sultangazi532.802532.802-18,10
Şile48.53748.537110,39
Şişli264.736264.736-43,58
Tuzla293.604293.60416,23
Ümraniye723.760723.760-11,84
Üsküdar517.348517.348-13,64
Zeytinburnu280.896280.896-40,88
İzmir4.479.5254.479.5253,91
Aliağa106.168106.16812,70
Balçova77.83177.831-36,46
Bayındır40.61840.61813,51
Bayraklı300.949300.9498,11
Bergama107.133107.13312,96
Beydağ12.09412.0945,31
Bornova447.553447.553-15,34
Buca523.487523.4872,07
Çeşme50.02850.02822,31
Çiğli215.172215.1725,16
Dikili48.37948.37921,29
Foça36.00036.00029,71
Gaziemir137.768137.7680,10
Güzelbahçe38.04438.0447,68
Karabağlar476.500476.500-5,94
Karaburun13.37913.37992,25
Karşıyaka341.857341.857-12,81
Kemalpaşa117.956117.95631,92
Kınık29.20529.20517,65
Kiraz43.57243.5721,42
Konak327.300327.300-15,09
Menderes109.356109.35629,54
Menemen207.748207.74833,50
Narlıdere62.14862.148-12,39
Ödemiş132.650132.650-0,68
Seferihisar58.57058.57063,02
Selçuk38.46738.4678,25
Tire87.93587.9355,39
Torbalı214.059214.05929,48
Urla77.59977.59937,59
Kars278.335148.028130.30712,68
Merkez122.52496.70025.82444,13
Akyaka9.9982.1897.8092,10
Arpaçay14.6702.40612.264-27,23
Digor19.4032.44116.962-23,88
Kağızman44.16220.99123.171-0,36
Sarıkamış37.34815.56121.787-10,55
Selim21.1785.71415.464-14,53
Susuz9.0522.0267.026-22,72
Kastamonu388.990240.908148.08228,36
Merkez155.011127.49127.520-1,77
Abana4.4613.66379856,01
Ağlı3.5212.542979166,82
Araç18.6766.48512.19130,11
Azdavay8.0313.0734.958104,66
Bozkurt9.7385.0714.66771,73
Cide22.96511.21711.74834,83
Çatalzeytin8.1273.6774.45095,61
Daday8.4562.6395.81755,18
Devrekani13.8864.9548.932142,90
Doğanyurt5.4331.1014.33216,89
Hanönü4.3952.1712.22446,10
İhsangazi5.2352.7062.5295,94
İnebolu20.4809.87810.602-4,43
Küre5.6442.4403.20462,32
Pınarbaşı6.9702.4204.550186,00
Seydiler4.7963.1141.68293,93
Şenpazar4.8441.8373.007126,60
Taşköprü38.37215.58722.78537,46
Tosya39.94928.84211.1078,55
Kayseri1.445.6831.445.6832,88
Akkışla6.2466.246115,80
Bünyan30.83430.83437,34
Develi67.91867.91816,00
Felahiye6.5506.550189,55
Hacılar12.97912.97940,41
İncesu30.47730.47745,55
Kocasinan407.600407.600-3,44
Melikgazi585.483585.483-15,02
Özvatan4.5234.523169,19
Pınarbaşı24.17224.172129,31
Sarıoğlan15.39415.394139,02
Sarız11.27811.278194,78
Talas168.172168.172-6,18
Tomarza22.04122.04143,63
Yahyalı36.07836.07816,69
Yeşilhisar15.93815.93825,87
Kırklareli377.156275.529101.62720,92
Merkez112.32388.14824.17534,17
Babaeski46.59528.87317.7225,12
Demirköy9.6563.7835.87374,70
Kofçaz2.3087521.55682,61
Lüleburgaz155.670126.09029.58011,42
Pehlivanköy3.4001.6841.7165,90
Pınarhisar17.73810.9086.83019,12
Vize29.46615.29114.17527,42
Kırşehir247.179197.83449.34510,82
Merkez162.989150.01712.972-1,41
Akçakent3.7928762.91674,72
Akpınar7.5352.9464.58989,05
Boztepe5.5392.9822.55798,58
Çiçekdağı14.4806.9687.51267,93
Kaman34.28521.12213.1634,56
Mucur18.55912.9235.63618,93
Kocaeli2.102.9072.102.90711,40
Başiskele121.278121.27838,91
Çayırova153.301153.30116,50
Darıca227.892227.89210,10
Derince146.409146.4090,24
Dilovası54.39154.39118,09
Gebze407.436407.4361,02
Gölcük177.441177.4418,50
İzmit378.656378.6566,89
Kandıra53.84553.84518,20
Karamürsel59.95259.9524,61
Kartepe142.175142.17539,82
Körfez180.131180.13111,63
Konya2.320.2412.320.24110,35
Ahırlı5.0275.02794,44
Akören5.9025.90211,25
Akşehir92.94692.946-10,90
Altınekin14.85114.85138,58
Beyşehir79.03079.03017,10
Bozkır25.88525.88522,58
Cihanbeyli50.92250.9224,82
Çeltik10.32410.32490,68
Çumra68.54368.54312,52
Derbent4.1604.16026,30
Derebucak5.7905.79017,42
Doğanhisar14.81514.8150,20
Emirgazi7.9457.94528,21
Ereğli153.849153.84918,84
Güneysınır9.4159.41515,95
Hadim11.45911.45940,97
Halkapınar4.1834.18367,75
Hüyük15.43115.43118,77
Ilgın53.70753.7074,07
Kadınhanı31.85231.85220,49
Karapınar51.16651.16616,61
Karatay375.919375.91913,37
Kulu52.44752.44716,05
Meram347.341347.341-2,83
Sarayönü28.96728.96742,16
Selçuklu695.771695.7717,36
Seydişehir65.92865.9287,05
Taşkent6.9766.976190,15
Tuzlukçu6.5466.54676,81
Yalıhüyük1.8541.85480,85
Yunak21.29021.29014,14
Kütahya575.674421.114154.560-8,69
Merkez276.427257.07519.352-20,82
Altıntaş15.4465.18610.26028,10
Aslanapa8.4851.8656.62038,57
Çavdarhisar6.0732.1383.93551,01
Domaniç14.2064.8179.3892,26
Dumlupınar2.9571.3461.61135,45
Emet18.26410.9517.313-31,21
Gediz49.91526.11923.796-4,72
Hisarcık10.9964.8436.153-10,76
Pazarlar5.0643.2141.85045,24
Simav61.34627.97033.3761,32
Şaphane5.8442.9452.89925,83
Tavşanlı100.65172.64528.0060,82
Malatya742.725742.725-89,89
Akçadağ34.32234.322208,16
Arapgir10.64110.64165,74
Arguvan7.7087.708115,24
Battalgazi269.150269.150-133,13
Darende26.31826.31867,99
Doğanşehir35.93635.936-47,84
Doğanyol4.4364.436180,07
Hekimhan20.10620.106246,98
Kale6.4926.492153,00
Kuluncak8.5498.549199,90
Pütürge15.77915.779233,59
Yazıhan16.37016.370311,88
Yeşilyurt286.918286.918-174,60
Manisa1.475.7161.475.7165,05
Ahmetli17.37017.37023,71
Akhisar178.812178.8127,82
Alaşehir105.397105.3976,47
Demirci35.86835.868-20,75
Gölmarmara15.21115.2111,18
Gördes26.24026.240-8,27
Kırkağaç37.82337.8234,72
Köprübaşı12.75212.7521,73
Kula43.36143.3613,10
Salihli165.182165.1820,42
Sarıgöl35.51935.519-0,51
Saruhanlı57.45257.45216,30
Selendi19.11519.115-4,59
Soma111.276111.276-4,60
Şehzadeler166.541166.541-4,11
Turgutlu177.071177.0719,48
Yunusemre270.726270.72615,68
Kahramanmaraş1.116.6181.116.618-53,03
Afşin78.15278.152-23,92
Andırın32.58132.58142,54
Çağlayancerit23.15923.15935,56
Dulkadiroğlu214.608214.608-53,53
Ekinözü10.47110.47117,44
Elbistan127.755127.755-100,82
Göksun49.11949.119-31,21
Nurhak11.98411.984-22,52
Onikişubat427.272427.272-60,08
Pazarcık67.26267.262-42,37
Türkoğlu74.25574.255-61,64
Mardin888.874888.87421,03
Artuklu194.073194.07322,43
Dargeçit28.43428.43446,32
Derik62.47562.4757,18
Kızıltepe271.307271.30715,44
Mazıdağı37.39937.39925,92
Midyat122.308122.30818,48
Nusaybin118.640118.64026,08
Ömerli14.57114.57158,72
Savur26.17326.17353,04
Yeşilli13.49413.494-9,37
Muğla1.066.7361.066.73617,54
Bodrum198.335198.33527,45
Dalaman49.04449.04432,37
Datça25.64925.64924,47
Fethiye177.569177.569-0,75
Kavaklıdere10.97510.9756,03
Köyceğiz40.66540.66535,62
Marmaris96.77896.778-10,69
Menteşe123.227123.22721,33
Milas149.691149.69115,31
Ortaca56.05656.05628,55
Seydikemer65.85165.85150,28
Ula27.28227.28224,83
Yatağan45.61445.6147,28
Muş399.879193.151206.7281,69
Merkez201.717119.27082.4477,32
Bulanık72.71426.41746.297-25,49
Hasköy27.63013.73113.89975,49
Korkut23.1933.57119.6223,76
Malazgirt44.44219.26125.181-20,69
Varto30.18310.90119.282-2,78
Nevşehir315.994208.585107.40919,12
Merkez159.195125.78133.41420,48
Acıgöl19.5656.13313.43229,04
Avanos32.68214.83117.8516,29
Derinkuyu20.76711.0009.7674,39
Gülşehir21.80612.6199.18718,98
Hacıbektaş11.3525.2496.10342,10
Kozaklı13.4127.8965.51638,15
Ürgüp37.21525.07612.13914,07
Niğde377.080224.536152.54431,41
Merkez236.864163.85473.0100,30
Altunhisar14.2253.56910.656207,62
Bor62.55341.56720.98625,99
Çamardı13.6144.1049.510169,19
Çiftlik28.7805.26023.520115,45
Ulukışla21.0446.18214.862103,07
Ordu775.800775.80016,39
Akkuş22.45622.45654,82
Altınordu225.349225.349-42,34
Aybastı20.96620.966-0,14
Çamaş10.23210.232220,05
Çatalpınar14.01414.01473,19
Çaybaşı12.62512.62560,07
Fatsa125.399125.399-10,91
Gölköy26.97026.97038,17
Gülyalı9.2439.24392,66
Gürgentepe15.54315.543208,57
İkizce14.01314.01354,03
Kabadüz7.5487.54867,55
Kabataş11.01111.01184,48
Korgan28.14428.14428,65
Kumru29.70429.70443,63
Mesudiye15.35715.357149,76
Perşembe31.27831.27838,36
Ulubey23.03323.033305,13
Ünye132.915132.9153,64
Rize350.506221.458129.04818,69
Merkez147.996112.47435.522-27,06
Ardeşen42.46727.60714.860-2,47
Çamlıhemşin7.7991.9715.828120,88
Çayeli43.07522.33420.7414,89
Derepazarı7.7324.3913.341121,56
Fındıklı17.38511.8095.57655,40
Güneysu15.9538.3047.64964,80
Hemşin2.4991.3741.12558,93
İkizdere8.6762.1776.499339,89
İyidere9.3665.4323.934103,39
Kalkandere15.0427.0697.973153,39
Pazar32.51616.51616.00032,25
Sakarya1.098.1151.098.11516,56
Adapazarı279.431279.431-7,34
Akyazı96.60596.60522,09
Arifiye51.46751.46742,21
Erenler91.61191.611-6,94
Ferizli32.75232.75263,37
Geyve51.67651.67617,12
Hendek91.48691.48614,68
Karapürçek13.71313.71327,65
Karasu73.73873.73843,49
Kaynarca25.13725.13726,36
Kocaali26.52326.523147,66
Pamukova31.20531.20523,44
Sapanca46.08046.08030,14
Serdivan164.222164.2229,32
Söğütlü15.41115.41145,60
Taraklı7.0587.05823,51
Samsun1.377.5461.377.5466,60
Alaçam25.14825.14820,12
Asarcık16.90616.90655,02
Atakum245.328245.32812,82
Ayvacık21.09021.090108,16
Bafra143.109143.1096,44
Canik100.040100.040-5,99
Çarşamba141.199141.1994,36
Havza38.82438.8248,59
İlkadım322.228322.228-34,44
Kavak26.34626.346148,25
Ladik16.90716.90750,65
19 Mayıs27.91027.91033,56
Salıpazarı21.24321.243110,69
Tekkeköy58.61558.61538,57
Terme73.12073.12028,13
Vezirköprü90.38890.3880,89
Yakakent9.1459.14550,69
Siirt347.412238.284109.12847,45
Merkez184.163170.26913.89454,09
Baykan26.3386.02220.31682,51
Eruh20.01110.3569.655109,36
Kurtalan62.23238.16524.06731,72
Pervari29.4487.03722.4110,27
Şirvan20.7794.11516.664-4,71
Tillo4.4412.3202.12192,66
Sinop229.716140.13989.57739,59
Merkez69.84457.53312.3118,58
Ayancık24.47313.02611.44722,73
Boyabat45.83328.27417.55929,47
Dikmen5.1561.2463.91090,26
Durağan17.9007.49110.40961,52
Erfelek13.1234.0889.03559,66
Gerze29.53420.1909.34464,40
Saraydüzü6.6421.2545.388184,49
Türkeli17.2117.03710.17472,59
Sivas650.401481.942168.45924,08
Merkez389.719362.30027.419-1,54
Akıncılar5.1112.5562.55561,11
Altınyayla8.8664.2634.60314,54
Divriği16.89310.7156.17849,20
Doğanşar3.2161.3191.897173,41
Gemerek22.71710.56812.14965,53
Gölova3.6141.0122.602107,39
Gürün18.11810.4257.6936,03
Hafik10.9443.2017.743134,26
İmranlı9.0913.0846.007261,09
Kangal21.6299.06612.56395,09
Koyulhisar12.9594.0848.87561,75
Suşehri25.29515.3599.936-8,03
Şarkışla37.75823.37614.3829,29
Ulaş8.8793.3415.538112,66
Yıldızeli31.7196.48925.23090,59
Zara23.87310.78413.089104,28
Tekirdağ1.167.0591.167.05921,31
Çerkezköy213.243213.24330,54
Çorlu294.020294.02013,23
Ergene68.69568.69524,42
Hayrabolu30.93030.93013,31
Kapaklı142.662142.66236,75
Malkara51.40651.4068,16
Marmaraereğlisi31.19131.19154,08
Muratlı30.41130.41111,38
Saray51.22451.2248,98
Süleymanpaşa219.230219.23016,89
Şarköy34.04734.04717,21
Tokat606.934393.914213.02017,42
Merkez207.741158.64649.0955,41
Almus25.1165.06320.053126,75
Artova7.4693.7473.7226,58
Başçiftlik6.2163.4842.73219,33
Erbaa100.32370.16530.158-0,59
Niksar62.28733.45228.8353,78
Pazar13.4194.9188.50143,87
Reşadiye36.7279.29927.428119,20
Sulusaray6.6984.5442.15424,94
Turhal78.82761.62117.2068,89
Yeşilyurt8.3565.9192.4372,40
Zile53.75533.05620.6998,22
Trabzon824.352824.3527,71
Akçaabat129.628129.6282,61
Araklı51.12451.12451,02
Arsin32.71732.71756,78
Beşikdüzü23.56823.568-8,70
Çarşıbaşı15.75315.75333,96
Çaykara15.18015.180149,66
Dernekpazarı4.2944.294132,53
Düzköy14.14214.14260,48
Hayrat9.3379.337197,06
Köprübaşı4.7764.776100,81
Maçka27.32227.322100,52
Of44.52744.52721,25
Ortahisar322.702322.702-39,27
Sürmene26.12726.1276,80
Şalpazarı11.78011.780121,33
Tonya14.31514.31561,81
Vakfıkebir27.33927.33910,26
Yomra49.72149.72150,28
Tunceli89.31757.89831.41957,03
Merkez41.38936.6174.77214,48
Çemişgezek8.0663.5064.56098,14
Hozat5.9523.5142.438123,60
Mazgirt7.8271.3056.52284,47
Nazımiye3.4371.4721.965109,99
Ovacık7.1733.3633.810112,93
Pertek11.4636.6154.84857,45
Pülümür4.0101.5062.504136,60
Şanlıurfa2.213.9642.213.96420,01
Akçakale127.277127.27728,34
Birecik93.86693.8662,70
Bozova55.55355.55353,10
Ceylanpınar92.14792.14720,56
Eyyübiye400.084400.08420,94
Halfeti46.31246.312105,81
Haliliye392.600392.600-10,28
Harran98.99998.99928,26
Hilvan43.44843.44828,72
Karaköprü277.160277.16044,73
Siverek271.832271.83214,41
Suruç103.621103.62126,01
Viranşehir211.065211.06517,93
Uşak377.001287.14489.8574,11
Merkez265.148235.57529.5732,30
Banaz35.31316.74518.5683,75
Eşme34.69215.63519.05711,01
Karahallı9.8845.8104.07422,51
Sivaslı19.9397.18312.75610,39
Ulubey12.0256.1965.8290,08
Van1.127.6121.127.612-1,01
Bahçesaray12.98312.983-38,68
Başkale42.92242.922-28,62
Çaldıran56.90156.901-30,02
Çatak18.82518.82519,47
Edremit129.604129.60413,87
Erciş171.035171.0350,20
Gevaş27.43727.43719,10
Gürpınar31.81631.816-1,54
İpekyolu350.708350.7087,62
Muradiye44.32244.322-31,01
Özalp57.82957.829-34,37
Saray18.77918.779-36,19
Tuşba164.451164.4517,02
Yozgat420.699276.470144.2295,38
Merkez110.62094.13816.48212,95
Akdağmadeni40.84220.89019.952-17,84
Aydıncık10.2083.0767.132-123,69
Boğazlıyan35.07519.18815.88734,31
Çandır4.4343.51991547,81
Çayıralan12.4615.0407.42128,65
Çekerek18.7819.4909.29128,95
Kadışehri10.6124.7645.84859,00
Saraykent11.8286.2735.555-11,60
Sarıkaya31.86617.97013.896-9,65
Sorgun80.61854.18426.4347,98
Şefaatli14.5948.9345.66032,38
Yenifakılı5.3832.8262.55738,83
Yerköy33.37726.1787.199-24,77
Zonguldak591.492372.627218.8655,05
Merkez117.36099.71217.648-11,99
Alaplı43.41720.48922.92816,18
Çaycuma91.96832.29259.67615,17
Devrek57.56226.31231.2508,60
Ereğli175.294121.21854.076-0,09
Gökçebey21.3448.86912.4758,42
Kilimli33.63920.31613.32315,52
Kozlu50.90843.4197.48922,67
Aksaray438.504316.264122.24012,50
Merkez321.160251.14770.0134,04
Ağaçören7.9713.0354.93650,69
Eskil27.79518.4629.33322,08
Gülağaç20.1205.03915.08148,99
Güzelyurt11.6752.8698.806109,22
Ortaköy31.61320.34011.273-6,46
Sarıyahşi5.8043.6772.127129,90
Sultanhanı12.36611.69567139,67
Bayburt86.04749.60636.44121,21
Merkez70.90544.56226.3439,68
Aydıntepe7.0702.7804.290144,46
Demirözü8.0722.2645.80821,54
Karaman263.960201.27262.68811,90
Merkez208.199176.07132.1289,45
Ayrancı7.6302.4315.1992,89
Başyayla3.4341.9441.4900,58
Ermenek28.10311.55716.54611,70
Kazımkarabekir4.7103.6051.10538,75
Sarıveliler11.8845.6646.22054,74
Kırıkkale285.744244.09741.64730,91
Merkez188.419179.7108.709-28,95
Bahşılı8.0386.2751.763110,93
Balışeyh7.0162.2754.741180,56
Çelebi3.9541.6892.265540,08
Delice11.2272.9708.257179,10
Karakeçili3.6593.159500215,72
Keskin16.9388.8548.08479,92
Sulakyurt6.7622.1814.581102,05
Yahşihan39.73136.9842.747165,85
Batman647.205531.466115.73919,84
Merkez491.811464.64927.1629,83
Beşiri32.37812.80919.56928,60
Gercüş21.9587.08814.870139,13
Hasankeyf7.9694.3153.65485,09
Kozluk61.29728.68532.61219,26
Sason31.79213.92017.87275,74
Şırnak570.745383.388187.35723,29
Merkez108.69975.93232.76758,20
Beytüşşebap16.0566.3679.6890,75
Cizre161.135144.14016.9958,61
Güçlükonak12.8304.9527.87856,93
İdil77.15931.04946.1108,55
Silopi148.126108.88039.24622,50
Uludere46.74012.06834.67220,27
Bartın207.23898.273108.96518,93
Merkez163.19686.66476.5328,41
Amasra14.5526.0938.45949,30
Kurucaşile6.6811.9584.72352,86
Ulus22.8093.55819.25166,95
Ardahan92.81939.99052.8293,65
Merkez42.20923.90618.30312,80
Çıldır8.7452.6566.0895,96
Damal4.7572.7312.026-22,66
Göle22.7355.69917.036-7,23
Hanak8.0332.8585.175-2,61
Posof6.3402.1404.2006,96
Iğdır209.738123.25486.48429,73
Merkez153.543105.33048.21342,21
Aralık19.4955.69413.801-32,20
Karakoyunlu13.1162.58310.533-33,66
Tuzluca23.5849.64713.93738,25
Yalova304.780220.80283.97828,11
Merkez155.863130.80225.061-5,56
Altınova33.6809.71523.96544,72
Armutlu11.7299.0042.72578,54
Çınarcık42.07821.19320.88586,27
Çiftlikköy53.85845.9677.89155,04
Termal7.5724.1213.45181,84
Karabük255.242191.37163.87112,55
Merkez134.486120.83813.648-21,64
Eflani10.1012.1557.946190,13
Eskipazar14.3436.2858.058116,40
Ovacık5.6775785.099419,75
Safranbolu70.04351.91118.132-5,21
Yenice20.5929.60410.98861,13
Kilis155.179121.80333.37647,91
Merkez130.665116.97313.69243,69
Elbeyli6.2522.2404.012111,21
Musabeyli13.1081.32211.78656,33
Polateli5.1541.2683.88659,56
Osmaniye557.666429.060128.606-3,11
Merkez280.068243.40336.665-18,96
Bahçe23.21816.2446.97413,62
Düziçi86.61655.66730.94913,58
Hasanbeyli5.4552.9562.499124,59
Kadirli127.51396.78230.7314,00
Sumbas13.3752.19211.18318,56
Toprakkale21.42111.8169.60535,49
Düzce409.865281.750128.11511,62
Merkez259.527198.89860.6294,03
Akçakoca41.36327.39413.96932,88
Cumayeri16.09110.8305.26156,04
Çilimli19.0979.8729.225-28,44
Gölyaka20.96211.6429.32019,75
Gümüşova17.1989.5557.64320,80
Kaynaşlı20.67910.37610.30311,18
Yığılca14.9483.18311.76571,61

Kaynak: TÜİK