Türkiye’nin Yaz Olimpiyat Oyunlarında Madalya Kazanan Sporcuları

“International Olympic Committee” organizasyonu ile her 4 yılda bir düzenlenen “Yaz Olimpiyat Oyunları”nın ilki 1896 yılında Yunanistan-Atina’da yapılmıştır. Sonrasında 1900’de Fransa-Paris’te, 1904’te ABD-St.Louis’te, 1908’de İngiltere-Londra’da, 1912’de İsveç-Stocholm’de yapılan olimpiyatlara 1916 yılında Birinci Dünya Savaşı nedeni ile ara verilmiştir. Savaştan sonra 1920’de Belçika-Anvers’te, 1924’te Fransa-Paris’te, 1928’de Hollanda-Amsterdam’da, 1932’de ABD-Los Angeles’ta, 1936’da Almanya-Berlin’de düzenlenmiştir.

İkinci Dünya Savaşı yüzünden 1940 ve 1944 olimpiyatları yapılmamıştır. Savaştan sonraki ilk olimpiyat 1948’de İngiltere-Londra’da düzenlenirken sonraki olimpiyatlar 1952’de Finlandiya-Helsinki’de, 1956’da Avustralya-Melbourne’de 1960’da İtalya-Roma’da, 1964’te Japonya-Tokyo’da, 1968’de Meksika-Meksiko’da, 1972’de Doğu Almanya-Münih’te, 1976’da Kanada-Montreal’de, 1980’de SSCB-Moskova’da, 1984’te ABD-Los Angeles’ta, 1988’de Güney Kore Seul’de, 1992’de İspanya-Barselona’da, 1996’da ABD-Atlanta’da, 2000’de Avustralya-Sidney’de, 2004’te Yunanistan-Atina’da, 2008’de Çin-Pekin’de, 2012’de İngiltere-Londra’da ve 2016’da Brezilya-Rio de Janeiro’da yapılmıştır.

Türkiye’nin ilk katıldığı yaz olimpiyatı olan 1936 Berlin Oyunları’nda Türkiye’ye grekeromen güreşte Yaşar Erkan altın madalya kazandırırken Mersinli Ahmet Kireşçi serbest güreşte bronz madalya kazanmıştır. 1936 Berlin Olimpiyatları’ndan 2016 Rio de Janeiro Olimğiyatları’na kadar 91 sporcumuz madalya kazanmıştır; 39 altın, 24 gümüş ve 28 bronz madalya.

Aşağıdaki tablo olimpiyatlarda madalya kazanan sporcularımızın ad-soyadlarını, katıldıkları olimpiyatı, hangi dalda yarıştıklarını, aldıkları madalyaları ve bu madalyaların kaçıncı altın, gümüş veya bronz madalya olduğunu göstermektedir. Veriler; Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’nden alınmıştır.

#ADI SOYADIYILŞEHİRBRANŞSTİLİKİLOSUMADALYADAĞILIM
1Yaşar Erkan1936BerlinGüreşGrekoromen61 kgAltınA-1
2Mersinli Ahmet Kireçci1936BerlinGüreşSerbest79 kgBronzB-1
3Celal Atik1948LondraGüreşSerbest67 kgAltınA-2
4Gazanfer Bilge1948LondraGüreşSerbest62 kgAltınA-3
5Mehmet Oktav1948LondraGüreşGrekoromen62 kgAltınA-4
6Mersinli Ahmet Kireçci1948LondraGüreşGrekoromen130 kgAltınA-5
7Nasuh Akar1948LondraGüreşSerbest57 kgAltınA-6
8Yaşar Doğu1948LondraGüreşSerbest73 kgAltınA-7
9Halil Kaya1948LondraGüreşGrekoromen57 kgBronzB-2
10Ruhi Sarialp1948LondraAtletizm3 AdımBronzB-3
11Adil Candemir1948LondraGüreşSerbest79 kgGümüşG-1
12Halit Balademir1948LondraGüreşSerbest52 kgGümüşG-2
13Kenan Olcay1948LondraGüreşGrekoromen52 kgGümüşG-3
14Muhlis Tayfur1948LondraGüreşGrekoromen79 kgGümüşG-4
15Bayram Şit1952HelsinkiGüreşSerbest62 kgAltınA-8
16Hasan Gemici1952HelsinkiGüreşSerbest52 kgAltınA-9
17Adil Atan1952HelsinkiGüreşSerbest87 kgBronzB-4
18Hamit Kaplan1956MelbourneGüreşSerbest130 kgAltınA-10
19Mithat Bayrak1956MelbourneGüreşGrekoromen73 kgAltınA-11
20Mustafa Dağistanli1956MelbourneGüreşSerbest57 kgAltınA-12
21D.Ali Eğribaş1956MelbourneGüreşGrekoromen52 kgBronzB-5
22Hüseyin Akbaş1956MelbourneGüreşSerbest52 kgBronzB-6
23Ibrahim Zengin1956MelbourneGüreşSerbest73 kgGümüşG-5
24Riza Doğan1956MelbourneGüreşGrekoromen67 kgGümüşG-6
25Ahmet Bilek1960RomaGüreşSerbest52 kgAltınA-13
26Hasan Güngör1960RomaGüreşSerbest79 kgAltınA-14
27Ismet Atli1960RomaGüreşSerbest87 kgAltınA-15
28Mithat Bayrak1960RomaGüreşGrekoromen73 kgAltınA-16
29Mustafa Dağistanli1960RomaGüreşSerbest62 kgAltınA-17
30Müzahir Sille1960RomaGüreşGrekoromen62 kgAltınA-18
31Tevfik Kiş1960RomaGüreşGrekoromen87 kgAltınA-19
32Hamit Kaplan1960RomaGüreşSerbest130 kgGümüşG-7
33Ismail Ogan1960RomaGüreşSerbest73 kgGümüşG-8
34Ismail Ogan1964TokyoGüreşSerbest78 kgAltınA-20
35Kazim Ayvaz1964TokyoGüreşGrekoromen70 kgAltınA-21
36Hamit Kaplan1964TokyoGüreşSerbestAĞIRBronzB-7
37Ahmet Ayik1964TokyoGüreşSerbest97 kgGümüşG-9
38Hasan Güngör1964TokyoGüreşSerbest87 kgGümüşG-10
39Hüseyin Akbaş1964TokyoGüreşSerbest57 kgGümüşG-11
40Ahmet Ayik1968MeksikaGüreşSerbest97 kgAltınA-22
41Mahmut Atalay1968MeksikaGüreşSerbest78 kgAltınA-23
42Vehbi Akdağ1972MünihGüreşSerbest62 kgGümüşG-12
43Ayhan Taşkin1984Los AngelesGüreşSerbestAĞIRBronzB-8
44Eyüp Can1984Los AngelesBoks51 kgBronzB-9
45Turgut Aykaç1984Los AngelesBoks58 kgBronzB-10
46Naim Süleymanoğlu1988SeulHalterKoparma-Silkme-Toplam60 kgAltınA-24
47Necmi Gençalp1988SeoulGüreşSerbest82 kgGümüşG-13
48M.Akif Pirim1992BarselonaGüreşGrekoromen62 kgAltınA-25
49Naim Süleymanoğlu1992BarselonaHalterKoparma-Silkme-Toplam60 kgAltınA-26
50Ali Kayali1992BarselonaGüreşSerbest100 kgBronzB-11
51Hülya Şenyurt1992BarselonaJudo48 kgBronzB-12
52Hakki Başar1992BarselonaGüreşGrekoromen90 kgGümüşG-14
53Kenan Şimşek1992BarselonaGüreşSerbest90 kgGümüşG-15
54Halil Mutlu1996AtlantaHalterKoparma-Silkme-Toplam54 kgAltınA-27
55Hamza Yerlikaya1996AtlantaGüreşGrekoromen82 kgAltınA-28
56Mahmut Demir1996AtlantaGüreşSerbest130 kgAltınA-29
57Naim Süleymanoğlu1996AtlantaHalterKoparma-Silkme-Toplam64 kgAltınA-30
58M.Akif Pirim1996AtlantaGüreşGrekoromen62 kgBronzB-13
59Malik Beyleroğlu1996AtlantaBoks75 kgGümüşG-16
60Halil Mutlu2000SidneyHalter56 kgAltınA-31
61Hamza Yerlikaya2000SidneyGüreşGrekoromen85 kgAltınA-32
62Hüseyin Özkan2000SidneyJudo66 kgAltınA-33
63Adem Bereket2000SidneyGüreşSerbest76 kgBronzB-14
64Hamide Biçkin2000SidneyTaekwondo57 kgBronzB-15
65Halil Mutlu2004AtinaHalter56 kgAltınA-34
66Nurcan Taylan2004AtinaHalter48 kgAltınA-35
67Taner Sağir2004AtinaHalter77 kgAltınA-36
68Aydin Polatçi2004AtinaGüreşSerbest120 kgBronzB-16
69Eşref Apak2004AtinaAtletizmÇekiç AtmaBronzB-17
70Mehmet Özal2004AtinaGüreşGrekoromen96 kgBronzB-18
71Reyhan Arabacioğlu2004AtinaHalter77 kgBronzB-19
72Sedat Artunç2004AtinaHalter56 kgBronzB-20
73Atagün Yalçinkaya2004AtinaBoks48 kgGümüşG-17
74Bahri Tanrikulu2004AtinaTaekwondoFerdi80 kgGümüşG-18
75Şeref Eroğlu2004AtinaGüreşGrekoromen66 kgGümüşG-19
76Ramazan Şahin2008PekinGüreşSerbest66 kgAltınA-37
77Nazmi Avluca2008PekinGüreşGrekoromen84 kgBronzB-21
78Servet Tazegül2008PekinTaekwondo68 kgBronzB-22
79Yakup Kiliç2008PekinBoks57 kgBronzB-23
80Azize Tanrikulu2008PekinTaekwondoFerdi57 kgGümüşG-20
81Servet Tazegül2012LondraTeakwandoErkekler68 kgAltınA-38
82Riza Kayaalp2012LondraGüreşGrekoromen120 kgBronzB-24
83Nur Tatar2012LondraTaekwondoKadinlar67 kgGümüşG-21
84Taha Akgül2016Rio De JanerioGüreşSerbest125 kgAltınA-39
85Cenk Ildem2016Rio De JanerioGüreşGrekoromen98 kgBronzB-25
86Nur Tatar2016Rio De JanerioTaekwondo67 kgBronzB-26
87Soner Demirtaş2016Rio De JanerioGüreşSerbest74 kgBronzB-27
88Yasmani Copello2016Rio De JanerioAtletizm400 M. EngelliBronzB-28
89Daniyar Ismayilov2016Rio De JanerioHalter69 kgGümüşG-22
90Riza Kayaalp2016Rio De JanerioGüreşGrekoromen130 kgGümüşG-23
91Selim Yaşar2016Rio De JanerioGüreşSerbest86 kgGümüşG-24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here