Yüzüklerin Efendisi: Orta Dünya’nın Haritası

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) romanı, İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in (1892-1973) çocuklar için yazdığı Hobbit (1937) kitabının devamıdır. Yüzüklerin Efendisi üç bölüm halinde yayımlanmıştır: Yüzük Kardeşliği (The Fellowship of the Ring) 1954 yılında, İki Kule (The Two Towers) 1955 yılında ve Kralın Dönüşü (The Return of the King) yine 1955 yılında yayımlanmıştır.

Roman, Orta Dünya’da geçer. Orta Dünya’ya hükmetmek isteyen Lord Sauron bütün yüzüklere hükmeden “Tek Yüzük”ün peşindedir. Roman, bu yüzüğün Lord Sauron’un eline geçmemesi için yüzüğü yok etmek üzere uzun ve tehlikeli bir yolculuğa çıkan Shire’lı Hobbitler Frod Baggins ve arkadaşları Sam, Pippin ve Merry’nin ve yolculuktaki yol arkadaşları olan Büyücü Gandalf, Aragorn, Boromir, Cüce Gimli ve Elf Legolas’ın mücadelelerini ve insanlar, cüceler, elflerin birlikte Lord Sauron’un ordusuyla yaptığı savaşları anlatır.

Yüzüklerin Efendisi, Peter Jackson tarafından yayımlandığı şekliyle benzer şekilde üçleme olarak 2001, 2002 ve 2003 yıllarında sinemaya aktarılmıştır.

Aşağıda Yüzüklerin Efendisi romanı haritası Orta Dünya Haritası verimiştir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz