Dağcılık Türleri

Oldukça zor bir spor olan dağcılık gerekli hazırlıkların yapılmaması durumunda ölümcül sonuçlara sebep olabilmektedir. Özellikle tehlikeli dağlarda ve dağların yüksek kısımlarında bir çok ölüm vakası ile karşılaşılmaktadır. Bu yönüyle dağcının fiziksel ve ruhsal olarak da hazırlıklı olması gereken dağcılık sporunun bir çok türü vardır: Alpin stil, hiking, trekking, expedisyon, ferrata, sportif tırmanışlar ve kar ve buz tırmanışları gibi. Aşağıda bu türler tanıtılmıştır [1] [2] [3] [4] [5]:

Dağcılık Türleri

 1. Alpin Stil: Amaç doğrudan zirvedir. Doğrudan zirveye gidilir ve dönülür. Hafiflik ve hız ön plandadır, ana ve ara kamp yoktur. Temiz tırmanış olarak adlandırılır.
 2. Hiking: Günü birlik yapılır, günü birlik doğa yürüyüşüdür ve kamp kurulmaz. Gün için yetecek kadar dağcı yanına malzeme alır.
 3. Trekking: Kamp yapılan dağ ve doğa yürüyüşüdür.
 4. Expedisyon: Uzun süreli ve zirve tırmanışı, araştırma gezisi vs. gibi çok amaçlı dağ tırmanışıdır.
 5. Ferrata: Kayaya sabitlenmiş metal merdivenleri kullanarak yapılan tırmanma türüdür.
 6. Sportif Tırmanış: Kaya veya yapay duvarlarda yapılan tırmanış türleridir. Yüksekliğe ya da kullanılan emniyet malzemelerine göre sınıflandırılır.
  1. Bouldering: Yerden fazla yükselmeden yapılan kaya tırmanışlarıdır. Kişi sadece kaya tırmanışı ayakkabısı ve toz torbası kullanır.
  2. Kaya Tırmanışı: Bir ip boyu kadar (50-70 m) yapılan kaya tırmanışlarıdır. Emniyet malzemeleri kullanılır.
  3. Uzun Kaya Tırmanışı: Bir ip boyundan daha yüksek olan kayalara tırmanma türüdür. Emniyet malzemeleri kullanılır.
  4. Top-Rope Tırmanış: Tırmanan kişinin ipe bağlı olduğu ipin diğer ucunun da emniyet alan kişide olduğu kişinin düştüğü anda sadece birkaç santim düşebildiği tırmanış şeklidir.
  5. Serbest Stil: Yükselmek için kii yapay teknikler kullanmaz, ip sadece kişinin düşüş ihtimali için kullanılır. En çok kullanılan tırmanma şeklidir.
  6. Free-Solo: Hiçbir emniye aleti kullanılmaz, kişi sadece kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbası kullanır. Deneyim gerektirir.
  7. Yapay Duvar Tırmanışı: Kapalı alanlarda yapılan genellikle yarışmalarda görülen tırmanış şeklidir.
 7. Kar ve Buz Tırmanışları: Karlarla kaplı yüksek dağlarda gerçekleştirilen buz çivileri, kar kazmaları kullanılan oldukça zor bir tırmanış türüdür.